Nastavení připojení do Wi-Fi sítě eduroam
Off-line kopie
Pokud čtete tuto stránku z WWW stránek FEKT VUT, můžete si stáhnout kopii těchto návodů pro off-line prohlížení v podobě jediného ZIP archívu. Může vám přijít vhod, až se budete "v terénu" pokoušet nastavit si připojení do eduroam. Součástí archívu však pochopitelně nejsou odkazované stránky z externích zdrojů.
Prerekvizity
Před prvním připojením do sítě eduroam je uživatel povinen seznámit se
s dokumenty, které popisují podmínky používání této sítě. Odkazy
na tyto dokumenty najdete na stránkách o eduroam na VUT v Brně. Pokud
jste se doposud na (FEKT) VUT nepřipojovali do žádné Wi-Fi sítě (např.
do starší sítě používající SSID vutbrno
), je
vhodné seznámit se také se základními informacemi
o Wi-Fi síti (tento dokument je zčásti psán s ohledem
na již zmíněnou síť s SSID vutbrno
, ale
většina informací platí i pro připojení přes eduroam).
Před nastavením připojení do sítě eduroam je doporučeno mít na počítači nainstalován poslední Service Pack pro Windows, který již obsahuje také některé opravy týkající se připojení pomocí protokolů WPA2 a PEAP. Také je nanejvýš vhodné mít nainstalovány všechny bezpečnostní aktualizace Windows, což se ale týká připojení k jakékoliv síti, zejména je-li tato připojena do Internetu.
Konečně je třeba poznamenat, že pro úplné dokončení nastavení podle těchto návodů je nutné být v dosahu signálu sítě eduroam, neboť závěrečná část návodů zahrnuje prvotní připojení k této síti. Mimo dosah sítě tedy bude možné provést pouze část nastavení. Na nutnost dosahu sítě eduroam však budete v příslušném místě návodů ještě jednou upozorněni.
Konvence
V návodech jsou použity následující konvence:
-
U rozsáhlejších návodů může být postup pro přehlednost dále rozdělen do několika částí, které jsou uvozeny nadpisy. Nadpisy mohou být jedné nebo více úrovní. (Tyto nadpisy jsou očíslovány, ale číslování se bude zobrazovat, jen pokud prohlížeč podporuje CSS počítadla a CSS-generovaný obsah.)
-
Jednotlivé kroky návodů, kterými je třeba postupně projít, jsou očíslovány arabskými číslicemi. Při rozdělení návodu do několika částí podle předchozího bodu začíná číslování za každým nadpisem znovu od 1. Pokud se některá část podle předchozího bodu skládá jen z jediného kroku, pak tento krok očíslován není.
-
V případě větvení postupu na více variant jsou jednotlivé varianty rozděleny na samostatné (pod)body, které jsou namísto číslic "očíslovány" malými písmeny.
-
Místa, kde je třeba kliknout myší, jsou v následujících snímcích obrazovky zobrazena žlutou šipkou připomínající kurzor myši:
-
Písmeno zobrazené uvnitř šipky udává, kterým tlačítkem myší je třeba kliknout:
- označuje kliknutí levým tlačítkem myši (pro leváky pravděpodobně spíše pravým tlačítkem; obecně řečeno: primárním tlačítkem),
- označuje dvojité kliknutí stejným tlačítkem jako v předchozím bodě,
- označuje kliknutí pravým tlačítkem myši (pro leváky pravděpodobně spíše levým tlačítkem; obecně řečeno: sekundárním tlačítkem).
-
Důležitá nastavení jsou ve snímcích obrazovky zvýrazněna žlutě: . Ve většině případů jsou jejich výchozí hodnoty odlišné, takže je nutné explicitně je změnit tak, jak je na snímcích ukázáno.
Návody
Tyto návody (a zejména v nich obsažené snímky obrazovky) byly vytvořeny při výchozím nastavení uživatelského profilu, zejména pokud jde o nastavení ovlivňující vzhled a strukturu uživatelského rozhraní (téma, barevné schéma, styly nabídky Start a Ovládacího panelu, ...). Pokud jste si některá z těchto nastavení změnili, může být nutné některé postupy příslušně modifikovat.
Základní návody pro nastavení Windows
Základní návody pro nastavení Apple
Tyto návody byly vytvořeny mimo VUT ale pro podmínky na FEKT VUT.
Další návody pro zvláštní případy
- služba Wireless Zero Configuration
- služba WLAN AutoConfig
- použití nástrojů výrobce bezdrátového síťového adaptéru
Odkazy
Síť eduroam
Cizí návody
Pozor, následující návody byly vytvořeny jinými součástmi VUT pro jejich místní prostředí. Pro připojení přes přístupové body ve správě FEKT VUT v Brně mohou být některá nastavení odlišná a zde odkazované cizí návody nemusí být v tomto případě použitelné. Odkazované návody byly zároveň informačním zdrojem při tvorbě místních návodů.
Návody CVIS VUT v Brně
Návody CVIS by v prostředí FEKT VUT měly z velké platit, protože většina používané infrastruktury je společná a na VUT ji spravuje právě CVIS. Mohou zde však být odlišnosti v nastaveních, která přímo souvisí s přístupovými body (např. šifrování TKIP v některých areálech již nepodporujeme, doporučujeme používat jen AES).
Návody FIT VUT v Brně
Návody FIT jsou v prostředí FEKT VUT použitelné pouze částečně, protože FIT si provozuje část infrastruktury ve vlastní režii (např. pro autentizaci uživatelů má FIT vlastní RADIUS servery). Návody FIT lze tedy použít jen s většími úpravami.
Na druhé straně FIT ve svých návodech popisuje i některé další technické detaily a zejména nabízí návody pro některé další operační systémy.
-
Připojování přenosných
počítačů
- návod pro Windows XP
- návod pro Windows Vista
- návod pro Windows 7
- návod pro Linux
- další operační systémy viz seznam přímo na stránce Připojování přenosných počítačů
- WiFi síť
Návody FSI VUT v Brně
Návody FSI by v prostředí FEKT VUT měly platit, protože většina používané infrastruktury je společná a pod správou CVIS.