Výzva k zapojení se do výroby ochranných pomůcek proti šíření koronavirové infekce
Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí studenti,
obracíme se na Vás v souvislosti s šířením viru COVID – 19. Pandemie má globální rozsah a každý z nás pociťuje ve svém životě její důsledky. Pracujeme z domova, učíme na dálku, chybí nám kontakt s kolegy i práce v laboratořích. Ve zprávách sledujeme úsilí lékařů a všech těch, kteří jsou v první linii … Máme povinnost pomoci společnosti v těchto těžkých časech! Kdy jindy než nyní bychom měli nabídnout naše výrobní kapacity a zejména naše odborné znalosti a dovednosti! Někteří z nás tak již učinili a patří jim za to velký dík.
Vyzýváme tímto všechny zaměstnance a studenty VUT v Brně, aby se podle svých možností, přímo či nepřímo, zapojili do aktivit, které pomohou k omezení šíření nákazy. Aktivity je třeba koordinovat. Na MS Teams vznikla pro tyto účely otevřená skupina Covid Makers VUT. Pokud cítíte, že můžete být nápomocni, zapojte se do diskuze, sdílejte své nápady, navrhujte řešení nebo nabídněte výrobní kapacity. Vše se počítá.
Chcete přispět k výrobě ochranných pomůcek? Vlastníte 3D tiskárny, obráběcí stroje, či zařízení pro vakuové tvarování nebo vstřikování plastů? Pokud ano, informujte o tom prosím koordinátory Ivetu Zieglovou (FSI) nebo Luďka Žaluda (CEITEC, FEKT).
Nejvíce jsme nyní zapojeni do 3D tisku obličejových štítů. Poptávka je značná. Počátkem minulého týdne bylo evidováno přes 90 000 objednávek. Ochranné štíty potřebují nemocnice, záchranné služby, praktičtí lékaři, dentisté či lékárny. Štítů z plexi je zatím dost. 3D tisk je však časově náročný a je potřeba rychle navýšit kapacity.
FSI,CEITEC a FEKT zapojily přes 20 stolních 3D tiskáren, které již dodaly díly na výrobu více než 200 štítů. Rádi bychom Vás požádali o pomoc, abychom mohli společně vyrábět podstatně větší množství. Můžete zapůjčit tiskárnu Prusa nebo Ultimaker do FabLabu JIC (kontaktní osoba Adam Chromý) nebo na Ústav konstruování FSI (kontaktní osoba David Škaroupka) nebo dodávat vytištěné díly na vrátnici CEITEC, kde je zřízené sběrné místo. Pokud máte jakýkoliv nápad na zefektivnění výroby, neváhejte a dejte nám vědět. Může se jednat o formu pro rychlou výrobu, optimalizaci masky nebo třeba řešení její desinfekce.
Další aktivitou, na které se podílíme, je výroba ochranných roušek a respirátorů. Uvítali bychom Vaši pomoc s jejich vývojem a testováním tak, abychom mohli nabídnout dostupné řešení s výrazně lepšími parametry. Nejenom rizikové skupiny obyvatel by zasloužily větší míru ochrany, než jakou nabízí doma ušité bavlněné roušky nebo nákrčníky.
Děkujeme za Vaši pomoc a přejeme Vám hodně sil a zdraví.
Spolu to zvládneme.
Prof. Luděk Žalud (CEITEC, FEKT)
Prof. Martin Hartl (FSI)
Odpovědná osoba | Mgr. et Bc. Lenka Gumulec |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci