Recyklace Li-ion baterií, energetika i fotovoltaika. Odborníci na konferenci řešili nekonvenční zdroje elektrické energie
Odborníci na oblast elektrotechnologie v srpnu diskutovali recyklaci lithium-iontových baterií, řešili vliv tepla na jejich vlastnosti, nebo jak fungují superkondenzátory. Tématem letošního ročníku vědecké konference NZEE (Nekonvenční zdroje elektrické energie) byla také oblast energetiky a fotovoltaiky, především efektivní aplikace fotovoltaických systémů v našich podmínkách střední Evropy. Na závěr byla také představena studie ostrovního fotovoltaického systému napojeného na chytrou domácnost, která vyžívá pro ukládání elektrické energie baterii elektromobilu.
V rámci bloku věnované obnovitelné energii mohli posluchači zjistit, jaká úskalí přináší pohon a provoz auta na vodíkový palivový článek, zdali je možné toto auto na našich komunikacích provozovat nebo se zeptat, kdy budeme v našich domovech svítit elektřinou vytvořenou termojadernou fúzí.
V rámci bloku věnované obnovitelné energii mohli posluchači zjistit, jaká úskalí přináší pohon a provoz auta na vodíkový palivový článek, zdali je možné toto auto na našich komunikacích provozovat nebo se zeptat, kdy budeme v našich domovech svítit elektřinou vytvořenou termojadernou fúzí.
Vývoj v oblasti fotovoltaických systémů vede k zvyšování jejich spolehlivosti a k prodloužení životnosti až na více jak 40 let. S otázkou životnosti souvisí i otázka recyklace, začátek recyklačního boomu fotovoltaických modulů v Evropě se očekává kolem roku 2025.
Zmíněné oblasti recyklace a udržitelnosti se věnoval také příspěvek se zaměřením na recyklaci Li-ion akumulátorů. Otázka recyklace materiálů z této nové, rychle se rozvíjející technologie, sloužící k akumulaci energie nejen v souvislosti s elektromobilitou, ale i s rozvojem obnovitelných zdrojů celkově, díky potřebě uchování přebytečné energie bude do budoucna stále aktuálnější. V současnosti používané procesy recyklace nedosahují vysoké účinnosti pro všechny v akumulátorech obsažené prvky, ale i tak je již pro materiály jako je kobalt účinnost recyklace velmi vysoká. „S rostoucím množstvím akumulátorů na trhu bude docházek k rozvoji recyklačních technologií a celková účinnost procesu by tak mohla v budoucnu dosahovat i více jak 80%.“ naznačuje budoucnost v této oblasti vedoucí Ústavu elektrotechnologií FEKT Petr Bača.
Koronavirová krize měla bezesporu dopad i na vědecký svět, tradiční květnový termín akce NZEE se musel mimořádně přesunout až na srpen. Kvůli tomu se šedesátka účastníků z ČR i Slovenka setkala v obci Vémyslice, poblíž Moravského Krumlova až 4. srpna 2020. Třídenní konference, kterou v minulosti hostila i město Hustopeče na Břeclavsku, se v příštím roce přesune opět do nové lokality. „Příští 42. ročník konference se bude konat snad již ve standartním květnovém termínu roku 2021,“ věří Bača, který se svým týmem už nyní chystá novinky pro příští setkání.
Více informací o akci najdete na www.nzee.cz. Generálními partnery akce byly společnosti ČEPS a Metrohm ČR.
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci