Vedení FEKT umožňuje studentům něco změnit, oceňuje Kateřina Chroustovská
Je polovina září, což pro vysokoškoláky obecně znamená zvýšenou přípravu a pro členy spolku Studenti pro studenty (SPS) na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií navíc obvyklé starosti s organizací tradičního festivalu Hudba z FEKTu. V čele spolku, který letos slaví 15 let své existence, stojí od února letošního roku Kateřina Chroustovská.
Ke studiu na VUT se dostala přes svého otce, který se v dospělém věku rozhodl doplnit si vzdělání na FEKT a v roce 2010 zde promoval na bakaláře v oboru Automatizační a měřicí technika. „Občas jsem jela s ním, líbila se mi škola i Brno, tak jsem šla na FEKT na stejný obor,“ vysvětluje Kateřina, která i když pochází od Kutné Hory, o studiu v Praze nikdy neuvažovala. Už od základní školy ji lákalo angažovat se pro druhé, takže když na Záškolováku v prvním ročníku poznala spolek Studenti pro studenty, okamžitě se zapojila. „Ráda pomáhám lidem a v hlavě mám spoustu nápadů, na zlepšení výuky a studentského života. Navíc se můžu realizovat i v jiném směru, než který studuji, což je pro mě příjemný relax.“
Zpočátku byla členkou spolku a pomáhala při pořádání akcí, potom se stala šéfredaktorkou fakultního časopisu e-FEKT, ještě později vedoucí akcí, kdy už jen kontrolovala termíny a rozpočty akcí, a v únoru byla zvolena vedoucí SPS. „Řekla jsem si, že bych mohla nějak završit své působení na škole, a tak jsem se rozhodla sepsat své zkušenosti z práce v SPS a předat je mladším. Vlastně mi k tomu nahrála i situace – když jsem nastoupila do funkce, kvůli karanténě se nekonaly žádné akce, tak se snažím dát aspoň do pořádku papíry a sepsat manuál pro dalšího vedoucího, aby to měl jednodušší a věděl, jak se líp poprat s byrokracií,“ směje se studentka.
Ačkoliv je doba z hlediska pořádání větších akcí stále nejistá, v SPS se stále čile plánuje, jen se navíc řeší případná omezení. „Jsem pyšná na členy našeho spolku, odvádějí skvělou práci a bez nich by naše akce nebyly takové, jaké jsou. Mimořádnou situaci zvládli skvěle, a i když naše budoucí akce nemusí vůbec proběhnout, chystají je s nadšením a energií,“ zdůrazňuje vedoucí spolku. Hudba z FEKTu měla vloni návštěvnost 7000 lidí a letošní ročník měl být vzhledem k výročí spolku opět mimořádný, což ale nebude možné. „Podařilo se nám ale festival přesunout na Špilberk, který má kapacitu 700 lidí. Takže aspoň budeme slavit na hradě a vizuál budeme mít v komiksovém stylu,“ netají se nadšením Kateřina. Ještě před Hudbou z FEKTu se ale koná každoroční akce pro prváky PerFEKTstart. „Letos nebudou imatrikulace, takže chceme k prvákům nějak dostat informace, které mívají tam. Jsme připraveni i na variantu, že si studenty budeme muset rozdělit a dělat prezentaci po menších skupinkách.“
Kateřinu Chroustovskou naplňuje pocit uspokojení, že všechno dohromady zvládá – studium a k tomu činnost ve studentské organizaci a ve Studentské komoře AS FEKT. „Hodně oceňuji, že naše fakulta nám studentům opravdu naslouchá a máme možnost něco změnit – v tom je myslím situace na FEKT nadstandardní. Už v několika věcech jsme takto prošlapali cestičku – něco se u nás vymyslelo a ostatní fakulty to pak zopakovaly,“ zdůrazňuje angažovaná studentka a jako příklad uvádí odpočinkovou místnost pro studenty, kterou měli na FEKT jako první a dnes už je i na dalších fakultách.
Jistou dobu pro ni bylo obtížné smířit se s tím, že si bakalářské studium kvůli jednomu předmětu o rok protáhla, ve výsledku se to ale změnilo v pozitivum. „Měla jsem pocit, že jsem selhala, zklamala sebe i rodiče, ale díky tomu jsem najednou měla více času i na jiné věci, pracovala jsem v jedné firmě v Praze, kde jsem programovala, a získala jsem tak zkušenosti a odstup od studia.“ Díky tomu si Kateřina ujasnila, že chce změnit obor a rozšířit si tak obzory. Pro navazující magisterské studium zvolila obor Elektrotechnická výroba a materiálové inženýrství. „Už předtím ve spolku jsem pracovala v oddělení PR a marketingu, tak jsem se začala zajímat o grafiku a marketing a v mém současném oboru je pár takových předmětů jako marketing a management, což se může hodit i do budoucna. Začala jsem to brát vážně, takže teď jsem na fakultě součástí PR týmu a pomáhám s propagací, náborovou kampaní a podobně,“ vypočítává vedoucí SPS.
Kateřina je hrdá na to, že už ji rodiče neživí, ale ve firmě, kde dnes pracuje, natrvalo zůstat nechce. Doufá, že v posledním ročníku bude mít dost času najít si práci, která ji bude naplňovat – ideálně by si představovala třeba pozici projektového manažera. „Zúročila bych tak všechno, co jsem se naučila v SPS, využila své technické vzdělání a přidala k tomu znalosti marketingu a PR – to je balíček, který můžu nabídnout. Vzhledem k tomu, že potřebuji pořád projevovat kreativitu, by mě to ve velkých korporátech, kde je přesně daný postup a člověk nemůže nic změnit, asi moc nebavilo,“ má jasno Katka. „A když bude nejhůř, mám v záloze variantu živit se vyšíváním na programovatelném vyšívacím stroji,“ směje se. K němu se dostala přes FabLab, kde stroj mají a kam si chodila odpočinout, ale dnes už má svůj vlastní, takže nic není nemožné…
Jana Novotná
Foto Igor Šefr
Zdroj: Časopis Události z VUT
Příloha
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci