Chytrý měřák vzduchu od českých Reair se v Red Bull Basement dostal do finálového výběru, vyhrál tým z Velké Británie
Studentský projekt Reair, který vyhrál národní kolo mezinárodního programu Red Bull Basement se svým chytrým měřákem vzduchu, skončil mezi 38 nejlepšími nápady světa. Výhru si nakonec odnáší tým Lava Aqua X z Velké Británie.
Letošní ročník mezinárodního programu Red Bull Basement měl jeden hlavní cíl: najít takový studentský projekt, který má ambice prorazit z vysokoškolského kampusu a změnit svět. Právě tato představa přilákala přes 3 800 studentů z celého světa, kteří své nápady posunuly z myšlenek v hlavě na papír a poprali se o účast na globálním finále, kde se vybírala desítka nejinovativnějších projektů. Velká očekávání měli i Češi.
Z národního kola Red Bull Basement, které odstartovalo 1. září oficiálními přihlášky a pokračovalo přes fáze hlasování, výběru a vývoje, vzešel jako vítěz tým pod názvem Reair dvojice studentů z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně, Jiřího Janouška a Dominika Klementa. Ti chtěli elegantně řešit špatné ovzduší v uzavřených prostorách.
Vymysleli proto chytrou kompaktní měřící krabičku osazenou senzory, která automaticky měří koncentraci jedovatých látek, množství oxidu uhličitého a prachových částic obsažených ve vzduchu. Na základě nasbíraných dat pak přes mobilní aplikaci vytváří individuální plán reflektující stav životního prostředí, ve kterém se majitel nachází, a nabízí mu několik akčních kroků ke zlepšení situace. Například tak může zjistit, jak často má větrat, zda je potřeba vysázet rostliny nebo jak nakládat s použitím přírodních materiálů v takzvaném aktivním designu.
„Reair používá algoritmy hlubokého učení, aby se naučil vaše každodenní návyky a po několika dnech může dokonce odhadnout situaci a předcházet předem vzniku nových problémů. Naším cílem je najít nejvhodnější a nejúčinnější řešení, které by pomohlo vytvořit zdravé udržitelné prostředí pro náš každodenní život. Skutečně věříme, že pomůžeme zlepšit kvalitu života nadcházejících generací,“ vysvětlují tvůrci.
Poté, co za pomoci Red Bullu a ostatních partnerů, mezi kterými byla Komerční banka, technologická společnost NTT, firma Busyman, coworkingový prostor Impact Hub nebo výrobce elektroniky Honor, úspěšně prošli fází vývoje, čekal je čtyřdenní virtuální globální workshop. V něm se zdokonalovali v potenciálních jednáních s investory, využívali znalostí mentorů a připravovali na se velké mezinárodní finále, které bylo naplánováno na 13. prosince.
Ačkoliv se Reair do desítky nejlepších studentských projektů na světě nedostal, nasbíral nespočet zkušeností, díky kterým mohou svůj gadget nadále pilovat. „Bavil nás celý proces programu Red Bull Basement. Od prvotního nápadu přes následné rozvíjení až po práci s ostřílenými mentory, kteří nám přinesli jiné pohledy na celou věc,“ říkají Janoušek a Klement.
„Jelikož jsme technici, tak naší slabou stránkou byla tvorba byznys plánu, marketing a prodej – tyto segmenty jsme během soutěže zlepšovali. Fáze vývoje nám pak pomohla pochopit, jak správně stavět firmu a na co je důležité se zaměřit včetně příprav na to, jak jednat s investory, médii a zákazníky,“ říkají Reair na otázku, co jim Red Bull Basement dal.
Globální finále programu Red Bull Basement nakonec ovládl projekt z Velké Británie pod názvem Lava Aqua X od studentského dua Paramveer Bhachu a Joanna Power, který si kladl za cíl lépe zužitkovávat přebytečnou vodu ve sprchových koutech. Pomocí speciálního systému dokáže vodu sbírat, respektive filtrovat, a následně ji využívat k praní oblečení. Tím se ušetří nejen cenné zdroje, ale také peníze. Během své prezentace se odvolávali na fakt, že ročně je ve studentských umývárnách zbytečně spotřebováno až 16 miliard litrů vody.
Více informací naleznete na https://basement.redbull.com/cs-cz/.
Příloha
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci