FEKT VUT se stává vědeckým partnerem Rakouského výzkumného Centra K2
Rakouské výzkumné centrum K2 si stanovilo velmi ambiciózní výzkumný program na špičkové úrovni, aby společně s nejlepšími výzkumnými pracovníky, vědeckými partnery a podnikovými partnery z celého světa realizovalo cíle vytvořit základy transformace mechatroniky pro budoucnost.
Centrum K2 má 46 korporátních a 51 výzkumných partnerů, a právě mezi tyto renomované partnery se nově od 1. ledna 2022 přidává také Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Spolu s VUT v rámci výzkumného centra budou i pracoviště předních univerzit z celého světa, např.: University of Wisconsin-Madison (USA), Tokyo Institute of Technology (Japonsko), Politecnico di Torino (Itálie), ETH Zurich (Švýcarsko) a další. To, že VUT bylo vybráno ke spolupráci právě s těmito prestižními institucemi, je potvrzením toho, že zaměstnanci naší univerzity jsou uznáváni pro svou vědeckou a výzkumnou činnost i na světové úrovni.
V rámci této spolupráce, bude úkolem výzkumných pracovníků VUT v Brně provádět náročný výzkum a vývoj nových elektrických strojů, metodik jejich modelování a optimalizace pro mechatronické systémy budoucnosti (typicky roboty a drony, automatizované linky, prostředky autonomní dopravy). Elektrické stroje jsou zařízení umožňující právě pohyb mechatronických systémů a jedná se typicky o elektromotory.
Během řešení budou vedle vědecké a výzkumné činnosti realizovány rovněž stáže akademických pracovníků a studentů na pracoviště zastřešující a vedoucí Centrum K2 – Linz Center of Mechatronics a Johannes Kepler Universität v Linci. Tyto stáže pomohou prohlubování spolupráce a výměny zkušeností a znalostí mezi výzkumnými týmy VUT, JKU a LCM. Zároveň poskytnou unikátní příležitost pro studenty FEKT VUT zpracovat své diplomové a doktorské práce v rámci tohoto výzkumného programu pod vedením předních akademických pracovníku VUT a JKU.
Rakouské výzkumné centrum, jehož součásti se tak nově stane od nového roku i VUT v Brně, reaguje na to, že náš svět prochází hlubokými změnami. To vyžaduje nový přístup jak v našem každodenním životě, tak i v celých průmyslových odvětvích. Nedávné pokroky v informačních a komunikačních technologiích vedou k vyššímu globálnímu propojení, které má obrovský potenciál pro radikální inovace a zdokonalení výrobků, jak ukazují nové koncepty a iniciativy, jako je "internet věcí", "kyberneticko-fyzikální systémy", "průmysl 4.0" a "výroba budoucnosti". Většina těchto koncepcí zahrnuje také právě mechatronické systémy, které musí projít vývojem za účelem schopnosti splnit požadavky těchto nových vývojových směrů.
Projekt K2 začíná od 1 ledna 2022 a potrvá do 31 Prosince 2026Příloha
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci