Báli jsme se, zda to zvládneme. Studium v Koreji nám ale změnilo život, shodují se studenti z FEKT VUT
Celý semestr v Koreji měli možnost strávit studenti FEKT VUT Tomáš Křeček a Pavel Máca. Do asijské země se vydali studovat jadernou energetiku a museli si poradit nejen s odlišnou kulturou, ale i přísnými koronavirovými opatřeními. Ačkoliv se jim zpočátku nechtělo, shodují se, že to byl natolik obohacující zážitek, že změnil jak jejich studijní zaměření, tak uvažování o stážích a pobytech v cizině.
Studenty FEKT VUT Tomáše Křečka a Pavla Mácu sice dlouhodobě lákala představa studia v zahraničí, těžko ale sbírali odvahu, aby nápad proměnili ve skutečnost. „To se změnilo, až když jsme si v rámci bakalářského studia zapsali předmět Jaderná zařízení od docenta Katovského. Jmenoval nám tam různé stáže, kam se dá jet téma jaderné fyziky studovat a zmiňoval Koreu. Pamatuju si, že jsem si říkal, že to musí být pobyt pro nějaké premianty,” směje se Tomáš Křeček.
O to víc je překvapilo, když v průběhu loňských prázdnin obdrželi e-mail s nabídkou studia právě ve zmíněné Koreji. „Pan docent psal, že je možnost tam jet na semestr. Tak jsme se odhodlali a odepsali, že bychom měli zájem. Problém ale byl, že se muselo odcestovat už za deset dní, a to jsme nechtěli,” podotýká Pavel Máca. Předběžně tedy projevili zájem o studium v letním semestru a na celou věc trochu zapomněli. „Jenže v listopadu nám pan docent psal, že je čas se přihlásit. Poslali jsme tedy přihlášky a říkali si, že stejně ještě uvidíme. Že se pak rozhodneme i podle celé covidové situace,” dodává Křeček. V prosinci ale rovnou obdrželi potvrzení o přijetí a výzvu k zarezervování letenek. „To bylo trochu překvapení, protože já jsem pořád žil v tom, že se ještě rozhodnu. A bůhví, jak to dopadne. No a najednou jsme objednávali letenky,” říká Tomáš Křeček.
Už začátek pobytu silně ovlivnila celá pandemická situace ve světě. „Museli jsme mít hrozně moc testů. K vízu, několik před odletem, po příletu. Navíc nás čekala hned po příletu čtrnáctidenní karanténa. Vyzvedli nás, odvezli do hotelu a tam jsme dva týdny čekali,” popisuje Pavel Máca s tím, že si tak ani zpočátku neuvědomovali, co se děje. „Volali jsme si s rodinou a kamarády doma, chodili spát v český čas, takže nám prvně vůbec nedošlo, že jsme na druhé straně zeměkoule,” dodává.
Ačkoliv byli před odletem v kontaktu se studenty z VUT, kteří korejskou univerzitu KINGS navštívili, Tomáš Křeček a Pavel Máca tvrdí, že moc nevěděli, co čekat. „Celkově to pro nás byla velká neznámá a žádná očekávání jsme moc neměli. O to víc nás asi překvapilo, že byli všichni přátelští. Dobrovolně se nás ujal student ze druhého ročníku, který nám všechno ukázal, provedl nás,” popisuje Tomáš Křeček.
Univerzita, na které pobývali, je podle nich velmi mezinárodní. I to zřejmě ovlivnilo výuku a přístup pedagogů. „Zpočátku jsme měli docela strach, protože jsme slyšeli, jak jsou korejské školy náročné. A jeden korejský spolužák nám říkal, že KINGS patří k těm těžším školám. Nakonec nám ale styl výuky velmi vyhovoval,” tvrdí Pavel Máca a Tomáš Křeček souhlasí: „Výuka se nám líbila, protože jsme byli v mnohem menších skupinách. Třeba jen po pěti šesti lidech. A vyučující se nás víc ptali. Hodně s námi interagovali. Vyučování bylo v podstatě formou diskuze. Ptali se nás na naše názory, společně jsme diskutovali řešení.”
Rozdíl byl i v ukončení semestru. Oba studenti z FEKT VUT se shodují, že měli hodně práce a povinností během semestru, kdy se od nich vyžadovala příprava. Závěrečné zkoušky už pak byly ale o to jednodušší. „Hodnotili nás spíš podle toho, jak jsme pracovali během semestru. U dvou předmětů jsme měli náročnější zkoušky. Nakonec jsme si ale poradili se vším,” dodává Máca.
Shodují se také v tom, že pobyt v Koreji je utvrdil v jejich zájmu o jadernou energetiku. „Jelikož studujeme elektroenergetiku, dostali jsme se k úplně novému oboru a novým informacím. V Koreji jsme měli hodně starších spolužáků, kteří už byli v praxi a zaměstnavatel je poslal dodělat si třeba magisterské studium. Takže jsme i díky nim získali zkušenosti, ze kterých budeme ještě dlouho čerpat,” říká Tomáš Křeček s tím, že po návratu uzavřel smlouvu s ČEZem a bude nastupovat jako operátor do Dukovan.
Na semestr v Koreji oba ještě nyní velmi vzpomínají. „Byla to skvělá zkušenost. A pokud bude ještě někdy příležitost, ať už v rámci studia či práce, tak bychom určitě oba chtěli někam vyjet. Máme zážitky, které nic nenahradí. Přátele po celém světě. A všem, kteří mají strach, jak by to v zahraničí zvládli, jak by studovali v angličtině, můžeme jen říct, že jsme stejné obavy měli taky, ale je to fakt v pohodě a měli by jet,” dodává na závěr Tomáš Křeček.
Zdroj: zvut.cz
Zdroj: zvut.cz
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci