Zdroj: vut.cz
8 z VUT zná vítěze
Prezentační soutěž 8 z VUT se stejně jako loni odehrála online kvůli pandemii koronaviru a zrovna tak má i dva vítěze. O první místo se podělil Tomáš Vítek z Fakulty strojního inženýrství, který se věnoval modelování a analýze odezvy auxetických materiálů na mechanické zatížení, s Denisou Hývlovou, která reprezentovala Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií. Její bakalářská práce, se kterou se ucházela o vítězství v soutěži popisovala automatickou detekci mikrokalcifikací v mamografických snímcích. Druhou příčku si zasloužil student Fakulty stavební Stanislav Mitrega, který vypracoval technický návrh alternativy malé vodní elektrárny Ejpovice. Na bronzový stupínek se dostal Jan Klhůfek, který se na Fakultě informačních technologií věnuje generátoru aritmetických obvodů.
Tomáš Vítek (FSI) přiblížil porotě auxetické materiály, které se při natahování do délky neztenčují jako jakékoliv běžné materiály, ale naopak se jejich tloušťka zvětšuje. V přírodě se tyto materiály téměř nevyskytují, proto je nutné je uměle vyrábět. „Celý princip spočívá v tom, že danou součást nevyrobíme z plného materiálu, ale vytvoříme ji ze specifické struktury. Pokud takovou strukturu natahujeme, zvětšuje se ve všech rozměrech a pokud ji stlačujeme, stejně tak se ve všech rozměrech zmenšuje.“ Princip by se dal použít například při výrobě oceli a takto vyrobené materiály by mohly například zabránit trhlinám v materiálu.
Denisa Hývlová (FEKT) se zaměřuje na problematiku spojenou s rakovinou prsu. Snaží se detekovat malé vápenné usazeniny na mamografických snímcích, ty totiž můžou být často prvním příznakem právě rakoviny prsu. Běžným okem jsou takové mikrokalcifikace lehko přehlédnutelné, studentka proto navrhla algoritmus, který tuto detailní práci udělá za člověka.
8 z VUT je soutěžní přehlídka prezentací nejlepších bakalářských prací studentů ze všech fakult brněnské techniky za uplynulý akademický rok. Práce a jejich autory nominuje vedení jednotlivých fakult. Vybraní studenti nejprve dostanou příležitost zúčastnit se kurzu prezentačních dovedností a získané zkušenosti se pak snaží proměnit při prezentaci svého tématu. Ti, kteří dokážou téma své bakalářské práce srozumitelně a poutavě přednést porotě, získají kromě diplomu také mimořádné stipendium.
Své práce prezentovali:
FA / Klarisa Ach-Hübner - Polička. Bydlení na hraně města a krajiny
FAST / Stanislav Mitrega - Technický návrh alternativy malé vodní elektrárny Ejpovice
FaVU / Lukáš Prokop - to world-build engulfed within the undulation – withdrawn yet prevalent
FEKT / Denisa Hývlová - Automatická detekce mikrokalcifikací v mamografických snímcích
FCH / Edita Chrápavá - Srovnání antimikrobiálního účinku čistících a dezinfekčních emulzí
FIT / Jan Klhůfek - Generátor aritmetických obvodů
FSI / Tomáš Vítek - Modelování a analýza odezvy auxetických materiálů na mechanické zatížení
Ze soutěže na vlastní žádost odstoupil Lukáš Gabryš z Fakulty podnikateké s tématem práce Spojené osoby a kritéria pro jejich identifikaci v judikatuře českých správních soudů.
Zdroj: vut.cz
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci