Studenti VUT opět získali ocenění Wernera von Siemense
V letošním 25. jubilejním ročníku Ceny Wernera von Simense obsadili studenti Vysokého učení technického v Brně hned na několik příček. Umístili se jak v TOP 10 nejlepších diplomových prací ročníku 2022, tak v TOP 10 disertačních prací ročníku 2022. Markéta Tesařová navíc získala nejen 3. místo za Nejlepší disertační práci 2022, čímž si vysloužila rovněž 3. místo v kategorii TOP 10 disertační prací ročníku 2022, ale dostala i Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce.
Nezávislé poroty vybraly nejlepší práce, projekty a osobnosti z oblasti technických a přírodovědných oborů v několika kategoriích. Spolu se studenty získávají odměnu i vedoucí a školitelé jejich prací, přičemž od prvního ročníku soutěže byly mezi 450 vítězů rozděleny odměny v celkové výši přesahující 15 milion korun. Ing. Markéta Tesařová, Ph.D. z CEITEC VUT získala 3. místo za Nejlepší disertační práci roku 2022 a současně Ocenění za vynikající kvalitu ženské vědecké práce za svůj výzkum Kvantitativní 3D charakterizace biologických struktur pomocí rentgenové počítačové mikrotomografie.
Ačkoliv se využívání 3D zobrazovacích metod v posledních letech stává stále populárnějším, pro detailnější popis biologických struktur doposud chyběla metodika. Možné řešení nabídla právě její disertační práce. „Výjimečnost práce vidím právě v zavedení nové zobrazovací techniky, která je spíše standardem v průmyslu. Tato práce ji však ukazuje v úplně novém světle a její možnosti použití v rámci biologické studie,“ vysvětluje její vedoucí práce doc. Ing. Tomáš Zikmund, Ph.D. Výsledky disertační práce Tesařové mají význam nejen pro odbornou komunitu, která se zabývá zobrazovacími metodami, ale i pro samotné biology. „Zobrazit biologické vzorky pomocí rentgenového paprsku není nic jednoduchého kvůli jeho nízkému kontrastu. Existují metody, jak ten kontrast zvýšit, a já se zabývala nejen tím, jak ty vzorky co nejlépe zobrazit, ale jak potom i tomografická data zpracovávat a 3D modely dále charakterizovat a kvantifikovat,“ dodává Tesařová.
Mezi TOP nejlepšími pracemi z 493 přihlášených prací se umístili spolu se svými vedoucími i další studenti VUT, a to v těchto kategoriích:
TOP 10 diplomových prací ročníku 2022
4. místo – Ing. Alena Razsková a Ing. Lenka Michlovská, Ph.D z Fakulty chemické za práci Vliv aditiv na degradační a mechanické vlastnosti kompozitního kostního lepidla7. místo – Ing. Veronika Poláková a Ing. Jana Brtníková, Ph.D. z CEITEC VUT za práci Inkorporace enkapsulovaných anorganických nanočástic do biomateriálů pro medicínské aplikace
TOP 9 absolventských prací na téma Průmysl 4.0
4. místo – Ing. Martin Juříček a Ing. Roman Parák z Fakulty strojního inženýrství za práci Design and implementation of the robotic platform for an experimental laboratory task5. místo – Ing. Jan Fabián a doc. Ing. Tomáš Binar, Ph.D. z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií za práci Implementace technologií na principu Průmyslu 4.0 do skladu
9. místo – Ing. Filip Kočica a Ing. Oldřich Kodym, Ph.D. z Fakulty informačních technologií za práci Simulace skladu a optimalizace rozmístění produktů za účelem zvýšení propustnosti skladu
Cena Wernera von Siemense je jednou z nejvýznamnějších nezávislých iniciativ tohoto druhu v České republice a jejím cílem je motivovat výjimečné talenty z řad studentů a výzkumníků, upevňovat pozitivní vztah studentů a širší veřejnosti k vědě a vyzdvihnout význam práce pedagogů. Dále prohlubuje spolupráce s univerzitami, Akademií věd ČR a Českou konferencí rektorů. Vítězné práce vybírají nezávislé komise složené z rektorů a prorektorů předních českých univerzit, předsedkyně Akademie věd a ředitelů ústavů AV.
Kompletní výsledky najdete zde.
Všem oceněným srdečně gratulujeme!
Zdroj: vut.cz
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci