Indické firmy mají zájem o kosmické aplikace z VUT
Skupina vědců z Vysokého učení technického v Brně (VUT) vedená univerzitním koordinátorem pro oblast SPACE Vratislavem Šáleným se 18. dubna v Praze zúčastnila Česko-indického průmyslového dne, který nabídl přehlídku kosmických aplikací. Pořadatelem akce bylo Ministerstvo dopravy ČR. Šlo o první kosmický průmyslový den, který ministerstvo s Indií uspořádalo. České firmy a výzkumná pracoviště tak měly jedinečnou příležitost k jednání se zástupci Indické kosmické agentury (ISRO), Indické asociace kosmického průmyslu (ISpA) a předních firem indického kosmického průmyslu.
Po představení českého a indického kosmického průmyslu proběhly bilaterální schůzky o spolupráci na společných projektech a možných dodávkách špičkových českých technologií pro indický kosmický program. Z těchto jednání vyplynuly pro VUT konkrétní možnosti spolupráce.
Od ročníku 2022 - 2023 lze na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) studovat nový navazující magisterský program Space Applications, který vznikl na základě poptávky průmyslových partnerů a je vyučován pouze v angličtině. Garant programu Tomáš Götthans z Ústavu radioelektroniky jednal s indickými zástupci o výměnných studentských i zaměstnaneckých stážích mezi VUT a indickými univerzitami.
V oblasti výzkumu a vývoje projevila zájem o spolupráci s VUT firma Kepler Aerospace z centra indického kosmického průmyslu Bengalúru, která se zabývá návrhem a vývojem malých satelitů a návrhem, výrobou a řízením obranných systémů. Firma chce pilotně otestovat simulační softwarovou platformu Uptimai při návrhu svých satelitů. Autory platformy Uptimai jsou absolventi Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT Martin Kubíček a Tomáš Koutník, kteří tuto platformu rozvíjeli v inkubátoru kosmických projektů ESA BIC Prague. Indické partnery zaujal především unikátní algoritmus chytré optimalizace, který z malých souborů dat získává maximum informací pomocí prvků umělé inteligence.
Jan Král, další zástupce Ústavu radioelektroniky na FEKT, představil aplikaci umělé inteligence při zpracování signálu. Na základě zájmu indické strany o tuto aplikaci nyní probíhají jednání o rámci a financování úvodní spolupráce.
"VUT se otevírají nové možnosti spolupráce se silným partnerem, který je v kosmických aplikacích dlouhodobě úspěšný, a který chce v této oblasti do budoucna výrazně růst. Navíc je to partner, který má k českému průmyslu historicky velmi blízko a je velmi vstřícný a otevřený," řekl po skončení Česko-indického průmyslového dne Vratislav Šálený.
Indická kosmická ekonomika pracovala v roce 2022 s rozpočtem 8 mld. USD (cca 170 mld. Kč). Do roku 2033 má dosáhnout hodnoty 50 mld. USD (cca 1.075 mld.). Více informací na Indian Space Research Organisation.
Autor: Vratislav Šálený, Petr Kubíček
Zdroj: vut.cz
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci