Návštěva z TU Graz nabídla inspiraci pro další rozvoj VUT
Rektor Technické univerzity Graz (TUG) Harald Kainz a zástupce ředitele Ústavu automobilového inženýrství TUG Mario Hirz navštívili 14. dubna Vysoké učení technické v Brně, kde je přivítal rektor Ladislav Janíček.
Během setkání se potvrdilo, že obě univerzity mají mnoho společného. Ať už jsou to historické kořeny v Rakousku-Uhersku poloviny 19. století nebo umístění ve spíše menších evropských městech, které reprezentují svébytné regiony - Jihomoravský kraj a Štýrsko. Obě univerzity nabízejí podobnou strukturu technických studijních oborů a podle QS Rankings vynikají v oboru architektury nebo materiálových věd. Také hledají cesty, jak držet krok s aktuálními výzvami jako jsou digitalizace, udržitelnost nebo pokles zájmu o studium technických oborů.
Štýrská technika patří mezi špičkové světové univerzity (284. místo podle QS Rankings) a v řadě oblastí představuje pro VUT inspirací, což potvrdila i úvodní prezentace rektora Kainze. Vybíráme z ní některá témata.
Studijní programy v angličtině
Na TUG si uvědomují, že angličtina je jazykem průmyslu i evropských univerzitních sítí. Výhradně v angličtině má nyní TUG 50% magisterských studijních programů a všechny doktorské programy.
Důraz na spolupráci
Rektor TUG prezentoval řadu úspěšných příkladů spolupráce na mnoha úrovních. TUG má lví podíl v rakouském programu kompetenčních center (COMET, účast na 26 z 42 center), který spočívá ve spolupráci vědeckých institucí a průmyslu. Spolupracujícím firmám nabízí univerzita sídlo ve svém areálu, což přináší přímou a rychlou komunikaci a finanční podporu z EU, která je takovou spoluprací podmíněna. Za poskytnutou infrastrukturu a know-how sdílejí průmyslové firmy s univerzitou svoje technické vybavení, které pomáhá zejména doktorandům v dalším rozvoji. Výzkumné ústavy na TUG mohou od rektorátu očekávat finanční příspěvek na infrastrukturu jen pokud spolupracují s dalšími ústavy. Unikátní a finančně výhodná je
také spolupráce TUG s Univerzitou Graz na poli výuky přírodních věd. Bakalářští studenti obou univerzit sdílejí stejné přednášky z chemie, fyziky a matematiky.
Excelentní věda a mezioborovost
Vědecké ústavy TUG se zaměřují na pět odborných oblastí s důrazem na excelenci a mezioborovost (pokročilé materiálové vědy, člověk a biotechnologie a jiné). Zúžením těchto oblastí vznikly výzkumná centra a klastry se zaměřením na čtyři nejslibnější oblasti výzkumu: výzkum vodíku, strojové učení, udržitelná výstavba a železniční systémy. V každé z těchto oblastí patří TUG ke špičkovým evropským vědeckým institucím a daří se mu získávat miliony Eur od spolupracujících průmyslových partnerů.
Podnikatelská univerzita
TUG se snaží přenést podnikatelského ducha na své studenty. Příkladem je finanční i materiální podpora studentských týmu, které se účastní světových soutěží v různých oblastech. Ročně tak podpoří až 15 studentských týmů, které jsou úspěšné v robotice nebo studentské formuli a poráží týmy ze Stanfordu nebo MIT. Zejména lídři těchto týmů jsou pak velice úspěšní při zakládání start-upů a spin-offů. V průmyslu nebo businessu je o ně velký zájem. TUG je také aktivní na poli průmyslových patentů. V této oblasti má patenty, které univerzitě přinesly více než 10 milionů Euro.
Digitalizace
Před třemi lety se TUG podařilo získat a využít 12,5 milionů Euro od vlády na projekty v oblasti digitalizace. Univerzita například překlopila 12 000 přednášek do podoby online prezentací. Rovněž dlouhodobě rozvíjí informační a manažerský univerzitní systém CAMPUSonline, který s úspěchem nabízejí dalším německojazyčným univerzitám.
Udržitelnost
Cílem TUG je dosažení klimatické neutrality do roku 2030. Investují do fotovoltaiky a již deset let stavějí univerzitní budovy, které ve srovnání s výstavbou před dvaceti lety uspoří 70% energií za vytápění a klimatizaci. Do práce jezdí na kole více než 60% zaměstnanců TUG, v zimě více než 25%. Univerzitní model sdílení kol je velice populární. Potvrzuje to zájem dalších rakouských univerzit, které jej přebírají.
Pokles zájmu o technické vzdělávání
Na závěr setkání proběhla zajímavá diskuze o poklesu zájmu mladé generace o studium technických věd. Tato tendence je zřetelná po celé Evropě. Zástupci VUT a TUG se shodli, že jednou z možností, jak tomuto čelit, je reforma celoživotního vzdělávání v technických vědách.
Návštěva výzkumných laboratoří FSI a FEKT
Po skončení setkání na rektorátu navštívil zástupce ředitele Ústavu automobilního inženýrství TUG Mario Hirz laboratoř motorových vozidel Ústavu automobilního a dopravního inženýrství FSI (UADI). Vědci z UADI představili výzkumné aktivity a vybavení - simulační nástroje, měřící techniku, testovací elektromobil Škoda Enyaq a také některá měřicí pracoviště, například tester okruhu tepelného čerpadla, který je plněný CO2. Mario Hirze zaujal také software pro zpracování dat z měření a simulací vozidel, který na FSI vyvíjejí. Padla také zajímavá nabídka spolupráce mezi TUG a VUT v oblasti měření parametrů pneumatik.
Autor článku: Mgr. Petr Kubíček
Zdroj: vut.cz
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci