Premiér ČR na VUT: Univerzita čte dobře výzvy doby
Vysoké učení technické v Brně (VUT) patří ke špičkovým technickým univerzitám nejen z důvodu kvalitních studijních oborů a excelentních výsledků v oblasti vědy a výzkumu, ale i proto že sleduje trendy a poptávku společnosti. Tento přístup ocenil i předseda vlády ČR Petr Fiala při návštěvě VUT, která se konala 30. května. Spolu s představiteli akademické obce VUT proběhla diskuse s premiérem o prioritách technického vzdělávání a výzkumu v ČR. Součástí návštěvy byla také přehlídka exponátů výzkumu a tvůrčí činnosti na VUT.
VUT má necelých 20 tisíc studentů, což z ní činí z hlediska počtu studujících největší technickou univerzitu v ČR. Na půdě VUT se nejen studují všechny technické obory, které se obvykle nabízí na technických univerzitách ve světě, ale také ekonomika, management a umění. Zaměřuje se na základní a aplikovaný výzkum v technických oborech a zaujímá přední místo ve smluvním výzkumu s průmyslem a aplikační sférou.
VUT podle premiéra velmi dobře reaguje na výzvy doby. „VUT je špičková univerzita, která nabízí studium a věnuje se výzkumu v aktuálně potřebných oborech, jako jsou například polovodičové technologie, vesmírný průmysl nebo jaderná energetika,“ prohlásil premiér. Podle něj lze mít mnoho výhrad k různým společenským iniciativám, například ke Green Dealu, ale jediný smysluplný postoj je postavit se k němu jako k příležitosti, která může pozitivně ovlivnit oblast výzkumu nebo transferu technologií.
Česká republika je druhá nejprůmyslovější země v Evropské unii, ale přesto klesá zájem o technické a přírodovědné vzdělávání. Podle premiéra ČR i rektora VUT je třeba zájem o tyto obory vzbuzovat již na středních a základních školách. „Stávající demografický vývoj vytváří potřebu zabývat se mimo jiné i reformou základního a středního školství, jeho kapacitami, strukturou i kvalitou vzdělávání, což je jednou z aktuálních priorit Ministerstva školství,” řekl premiér.
Na otázku připravované novely zákona o vysokých školách premiér potvrdil, že jedním ze stále diskutovaných témat zůstává i reforma doktorského studia. S ní jsou spojené některé otázky, jako třeba, zdali by systémovým řešením nebylo doktorské studenty na místo stipendií vhodnější po vzoru zahraničních univerzit spíše zaměstnávat. „Změna systému doktorského studia má ze strany státu plnou podporu,“ potvrdil premiér ČR.
Další klíčovou otázkou diskuze byl transfer znalostí. Strategickými prioritami České republiky jsou polovodičové technologie či jaderná energetika, kdy zaznamenáváme nedostatek odborníků. Další příležitost se nabízí v oblasti baterií, kdy má ČR potenciál obsáhnout celý technologický řetězec od těžby, až po výrobu baterií a akumulátorů, například pro automobilový průmysl. „Jsem rád, že tyto priority vidím i jako součást strategického směřování VUT,“ prohlásil premiér.
Předseda vlády ČR s rektorem VUT sdílí myšlenku, že je třeba vysoké školství osvobodit od byrokracie a posílit možnosti vysokých škol ke vzniku start-upů a spin-off podniků. „Je nezbytné zjednodušit administrativu a zlepšit podmínky pro přenos znalostí do praxe a zvýšit odolnost a bezpečnost výzkumných institucí,“ potvrzuje premiér. Nicméně v tomto procesu nemá vláda v úmyslu kopírovat modely ze zahraničí. „Můžeme se jinými zeměmi inspirovat, ale pokud máme najít skutečně efektivní řešení, musíme nastavit takový systém, který bude fungovat pro českou společnost,“ dodává.
Vláda je připravena vysoké školy podpořit nejen finančně, ale i legislativně. Pokud má ale v českém vysokoškolském prostředí dojít ke zvýšení kvality výuky a výzkumu, je zapotřebí diskuze nejen uvnitř vlády, ale i se školami samotnými. „Vláda má v plánu podniknout opatření k pozvednutí úrovně vysokoškolského vzdělávání. Na to je však zapotřebí i podnětů ze strany akademické obce. Proto velmi vítáme snahu s námi diskutovat na daná témata a sdělovat si zkušenosti, v čem akademici a studenti vnímají výzvy či překážky,“ dodal premiér.
„Jsem velmi rád, že jsme měli příležitost prezentovat předsedovi vlády vize a strategické cíle naší univerzity a přesvědčit se, že se v mnohém potkávají s prioritami, které vidí vláda. Potěšující je zvláště sdílený názor na potřebnost hledání cest k podpoře technického vzdělávání jako společenské priority pro zvýšení konkurenceschopnosti ekonomiky a průmyslu ČR,“ zhodnotil setkání s premiérem rektor VUT.
Součástí návštěvy předsedy vlády ČR byla i prezentace tvůrčí činnosti VUT
Přehlídka exponátů přiblížila premiérovi aktuální výzkum, kterým se zabývají vědci, ale také studenti na jednotlivých fakultách a ústavech VUT. Součástí prohlídky byly tyto exponáty:
- Neinvazivní neurostimulátor
- Minisatelit Cubesat
- Podvodní dron ARGO
- Vodivý beton
- Bezpilotní formule Dragon E3 – nový monopost studentské formule od studentského týmu TU Brno Racing
- Padáky pro bezpilotní letouny
- Kybernetická aréna BUTCA
- Balistický panel
- Průřez automobilu Kodiaq
- Road-Trace odhalující neviditelnou brzdnou dráhu
- Chytrá domácnost
- Bezpilotní drony
- Robot Orpheus
- OMG Robotics
- Ukázka studentského projektu tvůrčí činnosti Pneumobil
- Tepelný management cylindrických baterií pomocí tepelného výměníku využívajícího polymerní dutá vlákna
- Modely staveb
- Výstava soch
Zdroj: vut.cz
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci