Kybernetici z Univerzity obrany si vyzkoušeli Kybernetickou arénu
Studenti čtvrtého ročníku programu Kybernetická bezpečnost Univerzity obrany vyzkoušeli obtížnost tréninkového realistického scénáře s názvem "Dovolená snů" v Kybernetické aréně Ústavu telekomunikací Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT. Brno University of Technology Cyber Arena (BUTCA) je technická platforma pro trénink v oblasti kybernetické bezpečnosti. Uživatelé arény oceňují především její propojení s reálnými průmyslovými zařízeními, dále pak hratelnost a uživatelskou přívětivost.
S nástrahami scénáře Dovolená snů si nejlépe poradili dva rotní, kteří dosáhli neobvykle značného počtu 100 bodů, a potvrdili tak vysokou odbornou připravenost studentů Univerzity obrany. „Jednalo se o klasický capture the flag, který byl inspirován nástrojem získaným od CIA v rámci Vault 7. Celá hra byla také proto zasazena do příběhu, v němž se vžijeme do role útočníka na stránky CIA,“ popisuje hru Vladimír Maleta, jeden z dvojice nejúspěšnějších studentů.
„V rámci hry jsme soutěžili mezi sebou, měřil se čas a byly přidělovány body za kompletní splnění jednotlivých úkolů. Líbilo se mi, jak byly zasazeny do celkového kontextu hry, mohli jsme tak lépe pochopit, co a jak děláme, a proč to musí být právě tak. Celkově byla hra vymyšlena dost realisticky a poutavě. Myslí, že nám dala zdravý nadhled a že jsme si takto naše znalosti mohli ověřit v praxi,“ zhodnotila přínos hry rotná Edita Božková.
K navázání kontaktů s UNOB došlo na odborném semináři, který Univerzita obrany spolupořádala loni v prosinci. Během následné schůzky byla domluvena návštěva Kybernetické arény a výcvik studentů s několika druhy scénářů v různých obtížnostech a také s útoky na webovou aplikaci. A právě tu si studenti UO v uživatelsky příjemném a intuitivním prostředí vyzkoušeli. „Naši kolegové z VUT se nezaměřují pouze na bezpečnost IT systémů, ale také na OT systémy. Bylo fascinující vidět laboratoře věnované kvantovému šifrování, bezpečnosti smart meterů, pivovarů a dokonce i mars roverů. To nám otevřelo oči směrem k dalším možnostem a výzvám, které před námi stojí v dynamické oblasti kybernetické bezpečnosti,“ popsal rotný Maleta dojmy z následné prohlídky učeben a laboratoří VUT.
„Je možné, že UO bude platformu využívat jako vhodný doplněk výuky a tvořit i vlastní scénáře. Při budoucích návštěvách lze vyzkoušet další varianty, např. z oblasti industriálních kontrolních systémů, konkrétně útoky na digitální dvojče chytrého elektroměru. Případně je možné testovat beta verze nových scénářů či funkcionalit samotné platformy. Studenti tak mají možnost vyzkoušet si svoje dovednosti a získat další praktické zkušenosti,“ popisuje případnou další spolupráci Univerzity obrany a VUT při využití kybernetické arény majorka Aneta Coufalíková, odborná asistentka Katedry informatiky a kybernetických operací.
Autor: Viktor Sliva, foto: autor a Nikola Číková
Zdroj: unob.cz
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci