Vše nejlepší Nikolo Teslo! Čestný doktor VUT by měl dnes 167 let
Dnes si připomínáme narozeniny Nikoly Tesly (10. 7. 1856 – 7. 1. 1943), slavného vynálezce, fyzika a konstruktéra, který se narodil v tehdejší chorvatské části Rakouska-Uherska, ale většinu svého života prožil v USA.
Je velmi pravděpodobné, že bez jeho práce by svět nevypadal, tak jak jej dnes známe. Jeho výzkumy daly základ moderní elektrotechnice. Vynalezl asynchronní motor a položil základy moderním systémům na vícefázový střídavý proud. V roce 1893 jako první na světě veřejně předvedl radiokomunikační přístroj.
Ví se o něm, že měl vztah k českým zemím. Po studiích ve Štýrském Hradci strávil další studijní rok na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze, kterou navštěvoval v letním semestru 1880. Zde jej ovlivnil fyzik Ernst Mach.
I když v pozdější části své kariéry zažíval Tesla podnikatelský úpadek a v Americe se na něj pomalu zapomínalo, tak ve střední Evropě si jej stále vážili. České vysoké učení technické v Praze mu 28. listopadu 1936 udělilo čestný titul doktora technických věd a v pražských Dejvicích byla po Teslovi pojmenována ulice.
Čestný doktorát obdržel také 10. dubna 1937 od Vysokého učení technického v Brně (tehdy Vysoká škola technická Dra Edvarda Beneše) a na oslavě 81. narozenin v New Yorku 10. července 1937 mu československý velvyslanec předal Řád Bílého lva I. třídy.
Aktuálně odkaz slavného vynálezce připomíná i výstava Není TESLA jako Tesla v Technickém muzeu v Brně, která spojuje Teslovu osobnost s historií stejnojmenných elektrotechnických produktů, které vznikaly v Československu v druhé polovině 20. století.
VUT ve spolupráci s muzeem připravilo k výstavě doprovodné aktivity, které se uskutečňují v průběhu letošního roku. Jedná se například o programy v rámci Brněnské muzejní noci, tematické přednášky či setkání odborníků u kulatého stolu s názvem Technika versus etika.
Přečtěte si i další detaily a historické okolnosti udělení čestného doktorátu N. Teslovi brněnskou technikou v článku „Jest nesporné, že Teslu můžeme směle nazvati otcem radiotechniky“ v čtvrtletníku Události na VUT.
Zdroj: vut.cz
Autor textu: Mgr. Petr Kubíček
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci