Díky výzkumu čipů je VUT nejen v CNSC, ale i v Silicon Europe
Čipy dnes najdete prakticky ve všem. Pro současný svět postavený na moderních technologiích jsou polovodičové materiály, a tedy i čipy důležité jako elektřina – bez nich to zkrátka nejde. Proto se jejich výzkumu na Vysokém učení technickém v Brně (VUT) intenzivně věnují, zejména na Ústavu mikroelektroniky na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) a CEITEC VUT. A dosahují excelentních výsledků – řeší zakázky nejen přímo od Evropské kosmické agentury, či jiných firem a organizací, ale zastupují VUT jako člen v Czech National Semiconductor Cluster (CNSC), který se nyní stal i součástí Silicon Europe.
Patřit k Silicon Europe, Evropské klastrové alianci pro inovativní elektronické a softwarové technologie, představuje na tomto poli v Evropě nejvyšší možnou prestiž. Zastupuje více než 2000 společností a výzkumných institucí, které slouží a podporují podnikání v oblastech chytré mobility, bydlení, zdraví a průmyslu. CNSC si v alianci dává za cíl být konkurenceschopným klastrem v Evropské unii (EU), a sice prostřednictvím Aktu o čipech. Tento evropský akt posiluje odolnost Evropy v oblasti polovodičových technologií a ulehčuje digitální i ekologický přechod. A to od výrobních technologií a procesů, až po pouzdření a uplatnění v cílových aplikacích.
Těsná vazba CNSC s Aktem o čipech je klíčová, protože aplikováním jeho principů dojde k zefektivnění spolupráce, tvorbě nového know-how navázaného na jednotlivé části hodnotového řetězce a vzniku nových spin-off a start-up firem. Klastr tak bude nejen budovat a podporovat podnikavost a inovace v České republice, ale propojením vědecké a komerční sféry také přispěje ke zvyšování konkurenceschopnosti svých členů a k rozvoji talentů dle potřeb trhu.
CNSC byl založen v prosinci 2022 a VUT se stalo členem v dubnu 2023. Místopředsedou v představenstvu za oblast vzdělávání a výzkumu a vývoje byl zvolen docent Jiří Háze, vedoucí Ústavu mikroelektroniky. „Považuji tuto funkci jako odměnu za práci, kterou na ústavu v této oblasti dlouhá léta odvádíme a také jako závazek a příležitost se dále v designu čipů posouvat.“ Klastr se k Silicon Europe připojil v červenci 2023.
Výsledky VUT ohromily i čipovou velmoc
Výzkumníci VUT se se zástupci National Applied Research Laboratories (NARLABs), jehož členem je i Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), která je světovým lídrem ve výrobě čipů, několikrát setkali. Tchajwanci byli překvapeni, jakými pokročilými technologiemi VUT disponuje a jak dobré absolventy v oblasti mikroelektroniky má. „Tchajwancům se Brno zalíbilo a mají zájem tu vybudovat design centrum, kde se bude pracovat mimo jiné na vývoji nových čipů i moderních polovodičových materiálů. Měli by tu pracovat jak seniorní odborníci z Tchaj-wanu, tak i šikovní lidé z Česka. Brno tak už opravdu dostojí svému názvu Silicon Hills,“ dodává Háze.
Více o výzkumu VUT v oblasti polovodičových technologií si můžete přečíst na zVut.cz nebo v časopise Události na VUT na 21. straně.
Zdroj: vut.cz
Autor textu: Mgr. Jana Vyklická
Odpovědná osoba | identita nepřihl. uživatele |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci