Zdroj: zvut.cz
Zakladatelé startupu FlyinDiamonds: Zájem o dronové light show roste, brzy budou běžné i na firemních večírcích či svatbách
Osmdesátka světelných dronů se vznáší na obloze a plynule kreslí nejrůznější obrazce – geometrické tvary, loga či hashtagy. Za dokonale synchronizovaným vizuálním orchestrem stojí zakladatelé brněnského startupu FlyinDiamonds – Jiří Janoušek, Josef Jelínek a Tomáš Jelínek. Show s vlastnoručně sestrojenými drony předvedli i na červnovém festivalu Rock for People.
Technologie dronových light show je stará přibližně 3 roky, za tu dobu ale její popularita prudce vzrostla. Města, festivaly i instituce podle zakladatelů startupu FlyinDiamonds hledají nové možnosti, jak zajistit ekologičtější a udržitelnější světelné akce.
„Je to nová varianta, jak kreslit na nebe. Narozdíl od klasických ohňostrojů drony neznečišťují přírodu, nezpůsobují hluk a nepředstavují nebezpečí pro zvířata. Navíc je možné zakoupenou show několikrát zopakovat – třeba s drobnou úpravou,“ vysvětluje doktorand z FEKT VUT Jiří Janoušek, který se věnuje zpracování obrazů z dronů a jejich využití třeba v zemědělství či na vinohradech.
Startup založil v roce 2020 společně s absolventem FSI VUT Josefem Jelínkem. Funkčnost jednotlivých dronů a jejich softwarové řízení nejdříve testovali na roji o počtu 12 kusů. Nyní létají s rojem o 80 kusech. „Zkoušeli jsme různé rychlosti nebo minimální vzdálenosti. Občas o sebe dva drony škrtly, ale žádný jsme naštěstí nezničili,“ dodává Jelínek, který se specializuje na separaci kompozitních, polyuretanových a gumových výrobků.
Startup sídlí v Jihomoravském informačním centru a je součástí inkubátoru Evropské vesmírné agentury ESA BIC. V rámci Evropy jsou FlyinDiamonds unikátní, vyrábějí si totiž vlastní hardware i software.
„Většina firem kupuje drony z Číny, a není tak schopna si je na míru upravit. My designujeme a vyrábíme drony od základu – vylaminujeme a obrábíme rámy, vytiskneme držáky a drony vytvoříme rámy, zalaminujeme je a drony kompletně sestavíme dohromady. K tomu dopíšeme software, který slouží nejen pro plánování tras, ale i pro autonomní řízení během letu,“ upřesňuje Jelínek s upozorněním, že taková kombinace je v Evropě ojedinělá. Dokáže řídit letové dráhy hejna dronů s výjimečnou přesností – na obloze je totiž vidět vychýlení i v řádu několika desítek centimetrů.
Dronovou light show z dílny FlyinDiamonds mohli lidé vidět na červnovém festivalu Rock for People, kde odstartovala koncert Machine Gun Kellyho. Další příležitost budou mít třeba na zářijovém festivalu Světlo Valmez ve Valašském Meziříčí nebo na dalším ročníku akce Hudba z FEKTu.
O produkty z dílny FlyinDiamonds však mají zájem nejen provozovatelé festivalů, ale i soukromé firmy nabízející ohňostroje, laserové show či videomapping – chtěli by totiž rozšířit své portfolio právě o dronové light show. „Zájem je velký, cena šla v posledních dvou letech podstatně dolů a předpokládáme její další pokles. Očekáváme, že se budou pořádat show s čím dál větším počtem dronů, což nabídne nové možnosti animací. Na druhou stranu se ale masivněji rozšíří i menší dronové show, které bude mít každý firemní večírek nebo svatba,“ podotýká Jelínek.
Každý vzlet roje dronů přitom musí v současnosti schvalovat úřad civilního letectví. „Jsou pro to velmi přísná pravidla, je nutné dodržet konkrétní vzdálenost a výšku. Pod drony se nesmí pohybovat žádné nezúčastněné osoby. Máme velmi podrobnou dokumentaci, jak se chovat v případě nenadálých situací během letu,“ doplňuje Janoušek.
V současnosti rozšiřujeme roj dronů, abychom mohli pořádat ještě rozměrnější akce. U provozování light show ale FlyinDiamonds zůstat nechtějí. „Současná legislativa nám umožňuje létat a startupu existovat, ale je to pro nás spíše startovní pozice. Chceme rozvíjet naše know-how v autonomním a rojovém létání. Je možné, že se dál zaměříme na hlídání areálů, hledání lidí či nové aplikace v zemědělství. Evropská legislativa to zatím neumožňuje, ale postupně se na to připravuje,“ uzavírá Janoušek.
Zdroj: zvut.cz
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci