Oborový žebříček THE 2024: VUT má nejlepší inženýrské obory v ČR
Nejnovější oborový žebříček World University Rankings 2024 by Subject zveřejnila britská společnost Times Higher Education (THE). Žebříček hodnotí celkem 11 oborů a Vysoké učení technické v Brně se umístilo ve třech z nich: obchod a ekonomie; počítačové vědy; inženýrské obory.
Nejvýše v ekonomii a počítačových vědách
Nejlépe si VUT vedlo ve dvou žebříčcích – obchod a ekonomie a počítačové vědy. V obou se VUT umístilo na 501.-600. pozici, což také v obou případech znamenalo 3. pozici mezi českými vysokými školami.
V hodnocení obchodu a ekonomie si oproti loňskému roku VUT polepšilo o 100 míst. Z českých univerzit jej předstihla Karlova univerzita a Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Celkem se do hodnocení v této kategorii zapojilo 909 univerzit, loni jich bylo 870. Na prvních třech místech jsou MIT, Stanford a Harvard.
Rovněž v počítačových vědách se VUT během roku posunulo o 100 příček. Z českých zástupců před ním zůstává Karlova univerzita a České vysoké učení technické v Praze. Globálního hodnocení v této vědní oblasti se zúčastnilo 1 027 univerzit oproti loňským 974. První tři příčky obsadily Oxford, Stanford a MIT.
V kontextu celosvětové i tuzemské konkurence dosáhlo nejlepšího výsledku VUT v žebříčku pro inženýrské obory. V celosvětovém srovnání se umístilo na 601.-800. pozici, ale oproti výše uvedeným žebříčkům čelilo početnější konkurenci. Výsledné umístění znamená oproti loňskému roku posun o 200 míst a první místo mezi českými vysokými školami.
VUT je ze všech českých škol také nejlepší ve všech souvisejících inženýrských podoborech – chemickém inženýrství, stavebním inženýrství, elektroinženýrství, všeobecném inženýrství a strojním a leteckém inženýrství.
Letošní žebříček pro inženýrské obory zahrnuje 1 374 univerzit, loni jich bylo 1 306. V kategorii inženýrství jsou na čele žebříčku americké univerzity Harvard, Stanford a MIT.
„Chtěl bych pogratulovat a poděkovat děkanům fakult, ředitelům a ředitelkám vysokoškolských ústavů za jejich vedení, stejně jako bych chtěl opětovně poděkovat všem akademickým a neakademickým zaměstnancům i studentům, ale také partnerům, kteří k hodnocení přispívají svou každodenní prací, studiem nebo hlasem. Jakkoliv je pozice v těchto mezinárodních žebříčcích orientační, je velmi důležitým faktorem pro budování mezinárodního povědomí o Vysokém učení technickém v Brně. Pozice v těchto žebříčcích je často prvotním indikátorem při navazování strategických partnerství s univerzitami v zahraničí a má významný marketingový a referenční potenciál při prezentaci univerzity. Je proto důležité věnovat těmto žebříčkům pozornost.“ uvedl k výsledkům nejnovějšího žebříčku rektor VUT Ladislav Janíček.
Pár slov o metodice
The Times Higher Education Rankings je hodnocení univerzit vydávané britským časopisem Times Higher Education (THE) a patří mezi tři nejvýznamnější celosvětové žebříčky univerzit. Kromě žebříčku World University Rankings, který je zaměřený na celkové hodnocení univerzit, se THE od roku 2011 věnuje také oborovému hodnocení, kdy porovnává výsledky vysokoškolských institucí v jedenácti oddělených oborových skupinách.
Činnost univerzit je sledována v osmnácti ukazatelích, jež jsou rozděleny do pěti kategorií: vzdělávání a výuka, výzkumné prostředí, kvalita výzkumu, spolupráce s průmyslem a internacionalizace. Váha hodnocení jednotlivých kategorií se v jednotlivých oborech liší s ohledem například na to, jaký je v dané oblasti kladen důraz na vzdělávání či na výzkum. Obecně, bez ohledu na obor, se však dá říct, že hlavní podíl na hodnocení mají první tři uvedené kategorie. Každá z nich představuje přibližně 30 % váhy na celkovém hodnocení. Na výsledcích VUT je v této souvislosti patrná především úspěšnost v oblasti kvality výzkumu, která zahrnuje citovanost nebo výzkumnou excelenci.
Zdroj: vut.cz
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci