Cena podnikavosti studenta VUT zná deset finalistů
Již čtvrtý ročník soutěže Cena podnikavosti studenta VUT v rámci projektu Pojď podnikat! pořádá Vysoké učení technické v Brně ve spolupráci s Jihomoravským inovačním centrem (JIC). Cílem je poskytnout studentům brněnské techniky podmínky k rozvíjení a testování podnikatelských nápadů, sdílení zkušeností a poskytování zpětné vazby a také šanci na zisk zajímavé finanční podpory pro rozjezd a rozvoj podnikání. Na konci října proběhlo na Fakultě podnikatelské VUT druhé kolo této soutěže, z kterého vzešlo deset finalistů.
Projekt Pojď podnikat! kromě soutěže nabízí také celouniverzitní předmět Rozvoj a realizace podnikatelského nápadu, kde mohou studenti získat znalosti a dovednosti potřebné pro ověření potenciálu podnikatelského nápadu, schopnost tvořivého a inovativního myšlení, plánování, týmové spolupráce a posouzení rizik. Zapojení se do předmětu může být jeden z předpokladů úspěchu v soutěži Cena podnikavosti studenta VUT, kterou vypisuje rektor VUT.
Od druhého kola soutěže jde již do tuhého. Účastníky čeká prezentace a obhajoba projektu před hodnotící komisí, která je složená ze zástupců VUT a JIC. Pokud chtějí uspět, musí členy komise přesvědčit o svých podnikatelských schopnostech – prokázat znalost trhu a zákazníků, představit marketingovou stránku projektu, být inovativní, nabídnout udržitelné řešení, případně představit další kroky v rozvoji projektu.
Do letošního druhého kola soutěže prošlo 20 projektů, z nichž na základě doporučení hodnotící komise vybral rektor VUT Ladislav Janíček deset postupujících, kteří budou finančně odměněni pro další rozvoj nápadu, jehož finálová obhajoba proběhne na jaře 2024.
Přehled finalistů:
Dominik Klement, Volteek, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT)
Modulární systém monitorování, správy a pokročilé diagnostiky úložišť energie s širokým rozsahem vstupního napětí. Díky modularitě systému řešení předchází zdlouhavému navrhování a výrobnímu procesu a zaručí rychlou implementaci do stávajícího systému.
Lukáš Jablončík, Wattee, FEKT
Misí projektu je vyvíjet a aplikovat technologie pro úsporu energií, financí a životního prostředí. Díky umělé inteligenci je možné snížit spotřebu energií, efektivně využívat obnovitelné zdroje, pomoci s rozvojem elektromobility a zvýšit bezpečnost kritické infrastruktury.
Tomáš Foltýn, DeeperSleeper, Fakulta informačních technologií (FIT)
Spánkový asistent, který zákazníkům zlepšuje spánek a šetří čas – Simply, sleep smarter, wake sharper. Produkt je zaměřen na optimalizaci spánku. Problémy se spánkem, jako nedostatek spánku, nepravidelný spánkový režim, vystavování se nevhodnému světlu před usínáním, špatné prostředí, neefektivní ranní vstávání a dlouhé večerní usínání, ohrožují zdraví a kvalitu života až 45 % světové populace.
Tomáš Martiník, Digitální express (FEKT)
Generátor webových stránek a systém pro správu obsahu (CMS) s využitím umělé inteligence pro malé a střední firmy.
Jindřich Šafran, Duncal Technologies, Fakulta strojního inženýrství (FSI)
Inovativní řešení pro rozšíření herních možností pro Airsoft, Paintball a Laser game (A.P.L.) s pomocí moderních technologií.
Ondřej Skala, Univerzální strojní pásová bruska, FSI
Návrh, sestrojení a vytvoření vlastní strojní pásové brusky s přípravky na různé typy broušení. Oblíbený stroj mezi nožíři, řemeslníky i umělci.
Marek Kollmann, Gryneko – s odpady si umíme poradit, FSI
Poradenství v odpadovém hospodaření založené na datové analýze pro obce v České republice za účelem efektivního nakládání s odpady a snížení jejich nákladu.
Matúš Nosko, MaNoSens, FIT
Řešení komplexního problému nastavení a analýzy frekvenčního měniče za účelem optimalizace spotřeby zdrojů.
Matyáš John, Infinite Wind Turbine, FSI
Malá vertikální větrná turbína vyrobená na 3D tiskárně pro decentralizovanou výrobu elektřiny.
Michal Horák, Sportovní bezdrátová časomíra, FSI
Multifunkční časomíra s bezdrátovou komunikací pro využití nejen v hasičském sportu, ale i v jiných sportech.
Všem projektům gratulujeme a přejeme úspěch v dalším kole!
V čem spočívá přitažlivost Ceny podnikavosti studenta VUT pro soutěžící, přibližila loňská finalistka Monika Wikarská: „Díky soutěži jsem si uvědomila, jak na tom jsem a kam chci jít. V komisi se sešli lidé z byznysu, kteří mi kladli zapeklité otázky. Ty otvíraly diskuzi a nutily mě zamyslet se,” vysvětluje. Největší přínos své účasti ale vidí v podpoře, která se jí dostala. „Dodali mi odvahu. Já jsem do té doby přemýšlela v malých číslech. Člověk, který o podnikání moc neví, si nevěří.”
Související článek: Výsledky posledního ročníku Ceny podnikavosti studenta VUT
Zdroj: vut.cz
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci