VUT uctilo 17. listopadu památku padlých studentů v boji za svobodu a demokracii
Je důležité nezapomínat na historické události a udržovat povědomí o hodnotách demokracie, za které musela československá společnost v letech 1939 a 1989 bojovat. Mezinárodní den studentstva a Den boje za svobodu a demokracii, 17. listopad, představuje klíčové datum v boji za ideály, jako jsou svoboda, tolerance a solidarita. Hlavní hybnou silou tohoto boje za demokracii byli studenti, proto si Vysoké učení technické v Brně (VUT) spolu se zástupci ostatních českých univerzit každoročně připomínají jejich odvahu i oběť.
Rektor VUT Ladislav Janíček a předsedkyně Studentské komory Akademického senátu (SK AS VUT) Anna Kruljacová se 17. listopadu zúčastnili programu pietních akcí v Praze. Společně v doprovodu dalších studentských zástupců VUT, kteří působí i ve Studentské komoře Rady vysokých škol, položili věnec na Hlávkově koleji, odkud bylo roku 1939 do koncentračního tábora Sachsenhausen deportováno přes dvanáct set studentů. Pietní akt u Hlávkovy koleji organizuje nejstarší česká nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových, která v předvečer Mezinárodního dne studenstva předávala ocenění nadaným studujícím.
Program následoval studentským pochodem Žitnou ulicí, kde následně účastníci uctili památku studentek a studentů hájících akademickou svobodu a lidská práva. „Demokracie není samozřejmostí. Vyžaduje odpovědnost, toleranci, ale i připravenost hájit zásady, kterými se demokratická společnost řídí,“ uvedl rektor VUT Ladislav Janíček ve svém projevu k událostem roku 1939 na Žitné ulici v Praze u památníku Jana Opletala a Václava Sedláčka. „Nesmíme zapomínat, že to byli právě studentky a studenti, kteří svou odvahou vyjádřit svůj názor navzdory režimům stáli na počátku zlomových společenských změn našich novodobých dějin, ať to bylo v roce 1939 či 1989. Proto si zaslouží naši důvěru a respekt,“ dodal.
Posledním bodem programu bylo položení květin a účast na programu k uctění památky 17. listopadu na Albertově, který organizovala studentská iniciativa Svobodný listopad. „Jako zástupci studentek a studentů nezapomínáme na svou historii a uvědomujeme si oběti našich předchůdců, díky kterým můžeme studovat ve svobodných a demokratických podmínkách, dávat plně najevo názory a rozhodovat o svém jednání. Jako demokraticky zvolení zástupci studentek a studentů tyto hodnoty ctíme a udržujeme,“ řekla předsedkyně SK AS VUT Anna Kruljacová, která současně s Martinem Horváthem a Katarínou Rovenskou zastupují vysokoškolské studentky a studenty i na národní úrovni.
V Brně se pak další studenti VUT podíleli na organizaci festivalu Brněnský sedmnáctý. V rámci pořádaných akcí položili věnce na náměstí Svobody a po setmění vykročili s davem lampionového průvodu na Kraví horu, kde zazpívali českou, slovenskou a studentskou hymnu. Důvody, proč tehdy jejich vrstevníci vyrazili do ulic, si připomněli i na Fakultě stavební, která byla jednou ze zastávek průvodu. „Významných dnů týkajících se svobody a demokracii je více, ale 17. listopad je pro studenty ten nejvýznamnější. A protože Brno je studentským městem, festival Brněnský sedmnáctý každoročně spojuje všechny studenty, aby podněcovali společnost k aktivnímu zájmu o aktuální dění u nás i ve světě,“ řekl Daniel Janík, který na akci zastupoval SK AS VUT.
17. listopad však představuje více než jen připomínku toho, jak odvaha a odhodlání jednotlivců mohou změnit chod dějin. Každý rok zdůrazňuje i důležitost občanské angažovanosti, pokud chceme v demokratickém světě setrvat. A univerzity představují v posilování demokratických hodnot klíčovou roli, protože jsou centrem vzdělanosti, kde se formují budoucí generace. Poskytují studentským komunitám prostor pro diskusi, debatu a kritické myšlení, které je klíčové pro udržování demokratického režimu.
Zdroj: vut.cz
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci