Mezinárodní den žen a dívek ve vědě a odkaz první evropské elektroinženýrky
Při příležitosti nedělního Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě a letošního 125. výročí Vysokého učení technického v Brně (VUT) se díváme také do historie. Najdeme v ní významnou absolventku VUT Slávku Vuletič-Donátovou, první elektroinženýrku v Evropě, jejíž příběh může být inspirací pro současné i budoucí studentky technických oborů.
Cílem Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě je poukázat na genderové nerovnosti ve vědě, technologii, inženýrství a matematice (STEM) a zároveň podporovat ženy a dívky, aby se v těchto disciplínách vzdělávaly a budovaly v nich úspěšnou kariéru. Na VUT a potažmo v České republice i celé Evropě jim v tomto může být vzorem Slávka Vuletič-Donátová, první inženýrka elektrotechniky v Evropě, jejíž narození i úmrtí připadá na únor.
První evropská elektroinženýrka
Slávka Vuletič-Donátová (roz. Miloslava Donátová) se narodila 20. února 1890 v Brně v rodině strojního inženýra, vynálezce, průmyslníka, mecenáše a nositele čestného doktorátu VUT Josefa Donáta. Poprvé se stala průkopnicí už ve dvaceti šesti letech, když na II. české státní reálce v Brně složila jako první žena v historii ústavu maturitní zkoušku, a to dokonce s vyznamenáním.
Na univerzitní půdě nebyla původně vedena jako řádná posluchačka, jelikož ženy nemohly být na tehdejší české technice v Brně zapsány jako studentky. I když začala školu navštěvovat v roce 1916, imatrikulována byla až v roce 1919. Jejím oborem bylo strojní inženýrství a elektroinženýrství.
Dne 25. května 1923 se stala průkopnicí podruhé. Toho dne úspěšně vykonala svoji 2. státní zkoušku a stala se tak dle dobového tisku „prvním ženským elektroinženýrem v Československu a vůbec v Evropě“. Následně působila ve firmě svého otce Bartelmus-Donát a spol. a později se tak po sloučení závodů stala členkou správní rady Škodovky.
Kromě vědy se zajímala o fotografování a sport a blízká jí byla i politika a myšlenky feminismu. Byla také předsedkyní Dámského odboru Československého červeného kříže a čestnou předsedkyní Ženského spolku Zora, který se v roce 1920 stal součástí Spolku posluchačů České vysoké školy technické v Brně.
Rovnoprávnost ve vědě: Inspirační příběh
Slávka Vuletič-Donátová je bezesporu významnou postavou historie VUT. I přes to, že ženy neměly na počátku 20. století na půdě tehdejší brněnské techniky pevnou pozici, v roce 1923 složily státní zkoušku hned tři první inženýrky, z nichž první elektroinženýrkou byla právě ona. Do druhé světové války získalo inženýrský titul na brněnské technice už jen 30 posluchaček oproti více než stonásobku mužů.
Rovnoprávnost ve vědě má podle OSN před sebou ještě dlouhou cestu i dnes, a to po celém světě. Kariéry vědkyň jsou obecně kratší a hůře hodnocené a jejich výsledky se méně často objevují v odborných časopisech. V těch nejšpičkovějších oblastech, jako je například umělá inteligence, zaujímají ženy pouhých 22 % z celkového počtu zaměstnanců. Česká republika je potom dle portálu Gender a věda při AV ČR v mezinárodním srovnání co se týče zastoupení žen mezi výzkumníky na chvostu EU.
Úspěšná inženýrka a podnikatelka Slávka Vuletič-Donátová může být svým průkopnictvím a úspěchy pro studentky (nejen) elektrotechniky i dnes inspirací k dosahování svých cílů navzdory nepřívětivému klimatu. Protože holky na techniku patří.
Zdroj: vut.cz
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci