Cenu podnikavosti studenta VUT vyhrály dva projekty z FEKT - Volteek a Watee
Cena podnikavosti studenta VUT má za sebou finále čtvrtého ročníku soutěže. O nejvyšší příčky usilovalo deset studentských projektů, ze kterých rektor VUT na základě doporučení hodnotící komise vybral nápady s největším byznysovým potenciálem. První až druhé místo tak obsadily projekty Volteek a Watee, které se zaměřují na aplikace pro úspory energií. O třetí až čtvrté místo se podělil projekty Duncal Technologies, který cílí na hráče airsoftu a MaNoSens vyvíjející ekosystém pro chytré domácnosti.
Oba vítězné projekty Volteek a Wattee pochází z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT VUT). Čím oslovily hodnotící komisi? Co rozhodlo o tom, že se o první místo dělily? „Oba projekty jsou velmi vyrovnané, oba míří do oblasti energetiky, jsou srovnatelné po stránce technické náročnosti. Současně projekty řeší aktuální a budoucí problém a navíc jsou částečně komplementární,“ vysvětluje za hodnotící komisi 4. ročníku Martin Zadražil, odborný poradce, mentor a konzultant Jihomoravského inovačního centra (JIC) v oblasti inovací.
Moderní akumulátory potřebují efektivní systém pro řízení spotřeby energie, který zajišťuje, aby byly provozovány v rámci přípustných parametrů a nedocházelo tak k jejich zbytečnému poškození. Právě na to se zaměřuje vítězný projekt Volteek studenta magisterského studia na FEKT VUT Dominika Klementa. Volteek nabízí modulární systém monitorování, správy a pokročilé diagnostiky úložišť energie s širokým rozsahem vstupního napětí, což nabízí univerzalitu pro různé aplikace. Modulární řešení zase zaručuje rychlou implementaci do stávajícího systému.
Prezentace projektu Volteek | Autor: Václav Koníček
Na umělou inteligenci sází projekt Wattee, který se s Volteek podělil o první až druhé místo. Misí projektu je vyvíjet a aplikovat technologie pro úsporu energií, financí a životního prostředí. „Našim primárním zaměřením je umožnit přenosové soustavě absorbovat co nejvíc energie z obnovitelných zdrojů. A následně ji distribuovat. Určovat její tok. Ukládat ji do baterií. Poslat ji do tepelného čerpadla nebo třeba do nabíječky elektromobilů. Zjednodušeně řeší Wattee, kam energii poslat, aby z ní byl co největší užitek,” popisuje Lukáš Jablončík, zakladatel Wattee a student doktorského studia na FEKT VUT.
Lukáš Jablončík, zakladatel Wattee | Autor: Václav Koníček
Za projektem Duncal Technologies který získal dělenou třetí až čtvrtou příčku, stojí studenti mechatroniky z Fakulty strojního inženýrství (FSI VUT) Jindřich Šafran a Samuel Lipták. O podnikatelském záměru přemýšleli již od druhého ročníku studia na FSI VUT. Loni v létě se jim podařilo vyvinout herní konzoly pro oblast airsoft sportu, jejíž největší předností je bezdrátová technologie. Za zásadní považují podporu oddělení transferu znalostí Rektorátu VUT, které poskytlo mentoring k základním oblastem projektu, a také setkání s docentem Robertem Zichem, který na Fakultě podnikatelské VUT (FP VUT) vede Ústav managementu. Ten jim dal spoustu cenných rad a zprostředkoval zpětnou vazbu na produkt. Samotný byznys se jim dařilo rozvíjet také díky podpoře, kterou nabízí začínajícím podnikatelům JIC, přes který získali grant Prototypuj a ověřuj.
Duncal Technologies vyvíjí herní konzoly pro oblast airsoft sportu. | Autor: Archiv Duncal Technologies
O třetí až čtvrté místo v soutěži se podělil i projekt MaNoSens. Ten se věnuje vývoji zařízení, které umí z domácích spotřebičů vytvořit „chytré”. „Zjednodušeně řečeno je náš produkt krabička, která se napojí na jinou krabičku. V konečné fázi je to pak spojené se systémy jako smart home či smart garden,” popisuje Matúš Nosko, který společně s bratrem Svetozárem produkt vyvíjí a současně oba studují na Fakultě informačních technologií (FIT VUT). Jejich dlouhodobou vizí je vytvořit komplexní ekosystém pro optimalizaci spotřeby zdrojů – energie, voda, vytápění, kde tento ekosystém bude integrován s open-source ekosystémem pro chytrou domácnost Home Assistant.
Matúš Nosko prezentuje projekt MaNoSens | Autor: Václav Koníček
Další úspěšné projekty ve finálovém kole 4. ročníku soutěže
DeeperSleeper: David Nahorniak z FP VUT vyvíjí spánkového asistenta, který zákazníkům zlepší spánek, a tím šetří čas s mottem Simply, sleep smarter, wake sharper.
Univerzální strojní pásová bruska: Ondřej Skála z FSI VUT stojí za návrhem, výrobou a montáží produktu. Jeho potenciálem je nejen samotná výroba a prodej pásové brusky a jiných zařízení, ale především návrh a technická dokumentace jako obchodní předmět.
Digitální express: Tomáš Martiník z FEKT VUT vyvinul generátor webových stránek a systém pro správu obsahu (CMS) s využitím umělé inteligence. Cílí na malé a střední firmy.
Infinite Wind Turbine: Matyáš John z FSI VUT připravil návrh malé větrné turbíny vyrobená na 3D tiskárně pro decentralizovanou výrobu elektřiny.
„Soutěž poskytuje studentům prostor pro rozvíjení jejich kreativity, schopnosti týmové práce a samozřejmě i podnikavého myšlení. Studenti se nebojí hledat nová řešení pro aktuální společenské a technologické výzvy. Projekty, které jsme měli možnost posuzovat, vynikají svou inovativností, ale také schopností adaptovat se a posouvat se dál v průběhu soutěže. Věřím, že do již 5. ročníku soutěže se přihlásí ještě více studentů a studentských týmů, kterým prostřednictvím celouniverzitních předmětů nebo mentoringu pomůžeme k aktivnímu rozvoji podnikání a inovacím. Gratuluji všem účastníkům soutěže k jejich úsilí a musím konstatovat, že Vaše práce má skutečný význam a potenciál ovlivnit budoucnost,” říká profesor Jan Pěnčík, garant projektu Pojď podnikat! a současně člen hodnotící komise a pokračuje:
„Cena podnikavosti studenta VUT je součástí projektu Pojď podnikat!, kterou VUT zajišťuje ve spolupráci s JIC a je začleněna do inovačního ekosystému VUT – contriBUTe. Soutěž je určena pro všechny studenty bakalářských, magisterských i doktorských studijních programů VUT. Jejím cílem je podpořit studenty v rozvoji a realizaci jejich podnikatelských nápadů.Cílem je poskytnout studentům VUT podmínky k rozvíjení a testování podnikatelských nápadů, sdílení zkušeností a poskytování zpětné vazby a také šanci na zisk zajímavé finanční podpory pro rozjezd a rozvoj podnikání.”
Letošnímu finále předcházela dvě kola. Říjnového druhého kola se zúčastnilo dvacet projektů, z nichž na základě doporučení hodnotící komise vybral rektor VUT Ladislav Janíček deset postupujících do finále.
Přehled vítězů z předchozích ročníků:
Třetí ročník (2022/2023): Pavel Šafl (FEKT) – OMG Robotics
Druhý ročník (2021/2022): Ondřej Venclík, Marco Aulisa (FAST) – Plastic Guys
První ročník (2020/2021): Petr Buchal (FIT) – aplikace Discyo
Odpovědná osoba | Ing. Zdeňka Koubová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci