Fakultní soutěž FEKTTeams 2024 zná vítěze
Na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT proběhly v úterý 17. 11. 2024 závěrečné prezentace a vyhlášení vítězů nové soutěže pro studenty prvních ročníků bakalářských programů – FEKTTeams 2024. Tento inovativní projekt má za cíl obohatit začátek studia o praktické zkušenosti a umožnit studentům, aby se již od začátku svého studijního života zapojili do zajímavých a aktuálních výzev. Namísto tradičního zaměření na teoretické základy se letos studenti ponořili do projektů, které zahrnovali praktické oblasti návrhu hardwaru, softwaru, měření a výzkumu. Témata se zaměřovala na různé oblasti, od návrhu vrtací soupravy pro marsovský rover až po analýzu zvukových projevů včel – úkoly byly tedy rozmanité a zcela unikátní. Týmová spolupráce, plánování a prezentační dovednosti se staly hlavními klíčovými faktory v této soutěži, která slibuje nejen rozvoj odborných schopností, ale i příležitost pro studenty získat cenné zkušenosti pro svou budoucí kariéru.
Umístění v prvním ročníku soutěže FEKTTeams 2024:
1.místo
Název projektu: Inteligentní hangár
Studenti zapojení do projektu: Emanuel Antol, Lukáš Lenčeš, Lukáš Lev, Martin Strouhal, Hugo Bohácsek, Tomáš Proks
Mentor: Ing. Jiří Janoušek
Anotace projektu: Drony dnes nacházejí široké využití od monitorování přes záchranné operace až po logistiku, a proto je důležité zajistit jejich efektivní údržbu a připravenost. Navrhovaná modulární dokovací stanice poskytne dronům optimální podmínky během nabíjení a ochranu před vnějšími vlivy. Stanice bude přizpůsobitelná pro statické i přenosné využití, přičemž umožní snadnou integraci s vozidly pro mobilní operace. Její klíčové funkce zahrnují automatické nabíjení, monitorování stavu dronu a systém termoregulace pro dlouhou životnost a spolehlivost dronů.
2.místo
Název projektu: DELTABOT
Studenti zapojení do projektu: Oliver Drga, Kryštof Doležal, Vít Fousek, Ondra Dušek
Mentor: Ing. Dominik Friml
Anotace projektu: Delta bot je typ robotického manipulátoru využívající 3osý pohyb lineární nebo rotační. Tato práce se zabývá deltabotem s lineárním pohybem. V průmyslu je využíván především k úlohám typu pick and place. Výhoda deltabotu oproti častěji využívanému 6osému manipulátoru je v jeho rychlosti, přesnosti a opakovatelnosti. Deltabot konstruovaný v této práci je určen především k vysoké rychlosti.
3.místo
Název projektu: MAT Blinds
Studenti zapojení do projektu: Vladan Matějka, Filip Myška, Matyáš Stehlík, Dominik Menc, Alan Matějka
Mentor: Ing. Jiří Majzner Ph.D.
Anotace projektu: Chytré Zigbee rolety, které umožňují automatizaci na základě různých parametrů, jako je čas, intenzita slunečního světla nebo další uživatelské preference. Rolety jsou napájeny z baterie, což eliminuje potřebu složitější instalace. Mohou být ovládány pomocí mobilní aplikace. Díky integraci s oblíbenými asistenty, jako jsou Google Home, Amazon Alexa, Apple HomeKit, nebo Home Assistant, je jejich používání snadné a přizpůsobitelné každodenním potřebám uživatelů.
O soutěži jsme v minulosti již informovali zde: https://www.fekt.vut.cz/o_fakulte/aktualita/256475
Odpovědná osoba | Ing. et Ing. arch. Jana Němcová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci