Matej Grega a Cena profesora Daniela Mayera
Matej Grega, student 4. ročníku programu Mikroelektronika, získal Cenu profesora Daniela Mayera, kterou uděluje Hlávkova nadace mimořádně talentovaným studentům elektrotechnických fakult.
Matej Grega (vpravo) po převzetí Ceny profesora Daniela Mayera na zámku Josefa Hlávky v Lužanech u Přeštic 16. listopadu 2024 | Autor: archiv Hlávkovy nadace
Matej ukončil bakalářské studium v programu Mikroelektronika a technologie s vyznamenáním a nyní pokračuje v navazujícím magisterském studijním programu. V bakalářské práci se věnoval problematice akustické detekce místa zásahu projektilem a návrhem elektronického terče pro sportovní střelbu.
Studium na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně (FEKT VUT) si zvolil z toho důvodu, že už od dětství se zabýval návrhy elektronických obvodů. FEKT mu byla doporučována vyučujícími a nabídla studijní program, který byl jasnou volbou pro jeho zaměření. Na otázku, zda mu nevadí tak velká vzdálenost mezi jeho rodným východním Slovenskem a Brnem s úsměvem odpovídá: „Z Košic cestujete všude daleko – do Bratislavy je to šest hodin vlakem, do Brna už jen o hodinu a půl víc.“ Moc se mu líbí kampus VUT Pod Palackého vrchem, kde má na dosah přírodu. “Když už mě nebaví počítat matika, vyběhnu si ven,“ dodává Matej. Kolem Letiště Medlánky má naměřený sedmikilometrový okruh, na který se často vydává. „Matematika je těžká, ale praktická pro budoucí inženýry. Je potřeba naučit se takový aparát, který vám umožní pochopit i následující studium a souvislosti,“ říká Matej. Mezi jeho oblíbené předměty patřily Elektronické součástky pod vedením profesora Jaroslava Bouška. Matej s různými elektrosoučástkami pracoval již léta, ale tento předmět šel do hloubky a umožnil mu pochopení atomární úrovně, na které veškerá elektronika staví.
Při debatě o budoucnosti přemýšlí o Ph.D. studiu, ale láká ho i praxe. Jeho diplomovou práci vede František Urban. Zaměřují se v ní na vývoj moderních elektronických přístrojů pro optoelektronické měřící systémy. Díky nim je možné monitorovat různé parametry jako je tlak, vibrace, mechanické deformace nebo teplotu i na velké vzdálenosti s vysokou odolností vůči elektromagnetickému rušení, radiaci nebo chemicky agresivnímu prostředí. Tyto měřící systémy se využívají pro monitorování konstrukčních celků jaderných elektráren, monitoring chování mostních konstrukcí, měření teploty v průmyslových silech, ale taky pro dynamické děje a vážení cestních i drážních vozidel za jízdy. Tuto oblast vidí jako perspektivní pro další studium, vývoj i pro aplikace v praxi.
Matej vzpomíná, jak mu kdysi jeho tatínek dal do ruky poprvé pájku a on tak vyrobil první návěstidlo (semafor) ke své modelové železnici. Matej díky tomu začal objevovat, že za svítícím návěstidlem se ukrývají plošné spoje. Chtěl je dále prozkoumávat a zkoušet, co vše je pomocí nich možné vyrobit. Od dědy dostal starou zubní vrtačku, díky níž na deskách plošných spojů frézoval cestičky a tím vyráběl nejrůznější obvody jako zesilovače či barevnou hudbu.
Z finanční odměny, kterou díky ocenění od nadace Hlávkových získal, si dovybavil domácí laboratoř a něco zůstalo i na jeho další koníčky. Rád chodí po horách, kde tráví noci pod širákem. Říká, že každé pohoří má své jedinečné kouzlo: „Z Polonin je nejhezčí výhled na hvězdy, Muráňskou planinou se ozývá dupot koní, ve Velké Fatře je cítit rozlehlou divočinu. Nejraději mám ale oblast na pomezí Nízkých Tater a Volovských vrchů.“
Matej se snaží složit co nejvíce zkoušek v tzv. předtermínech, aby si mohl v novém roce užít volno. "Doufám, že bude dostatek sněhu. Na začátku ledna vyrážím do hor na běžky," uzavírá rozhovor Matej.
Přejeme Matejovi nejen dostatek sněhu na horách, ale především mnoho úspěchů ve studiu. Věříme, že se díky svému nadšení stane skvělým ambasadorem technického vzdělávání a vědy, kterou na FEKT děláme.
--------------------
Cena pro nejlepší studenty elektrotechnických fakult – Cena profesora Daniela Mayera. Účelem ceny je morální i finanční podpora mimořádně talentovaných studentů magisterského a doktorského studia Elektrotechnických fakult Českého vysokého učení technického v Praze, Vysokého učení technického v Brně a Západočeské univerzity v Plzni. Toto prestižní ocenění je určeno výhradně studentovi, který má výborný prospěch a prokázal mimořádnou schopnost a tvůrčí myšlení v oboru elektrotechniky.
--------------------
Více o letošních cenách Hlávkovy nadace.
Autor: Zdeňka Koubová
Odpovědná osoba | Ing. Zdeňka Koubová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci