Praktický workshop kybernetické bezpečnosti pro studenty středních škol ve Dvoře Králové
Tomáš Lieskovan (FEKT VUT) vede workshop kybernetické bezpečnosti na SPOŠ | Autor: archiv SPOŠ
Na konci zimního semestru akademického roku 2024/2025 jsme ve spolupráci se Střední průmyslovou školou a Střední odbornou školou Dvůr Králové nad Labem (SPOŠ) uspořádali celodenní workshop zaměřený na kybernetickou bezpečnost v energetickém sektoru. Akce se zúčastnilo 36 studentů a 12 učitelů z celkem 12 středních škol včetně účastníků ze Slovenska.
Dopolední program zahrnoval praktické cvičení na platformě BUTCA (Brno University of Technology Cyber Arena) pod vedením Tomáše Lieskovana, které studenty nejvíce zaujalo svým zaměřením na etický hacking. Odpolední část vyplnila přednáška Williho Lazarova o současném stavu kybernetické bezpečnosti v ČR i ve světě. Souběžně probíhal workshop pro učitele na stejné téma.
Význam akce podtrhla přítomnost představitelů Královéhradeckého kraje – poslankyně a náměstkyně pro školství Jana Berkovcová a 1. náměstek hejtmana Jan Jarolím, stejně jako zástupci Univerzity Hradec Králové.
„Jsem nesmírně rád, že jsme na naší škole mohli ve spolupráci s VUT Brno uspořádat kybernetické cvičení pro žáky středních škol. Ukázka simulátoru BUTCA na nás udělala velký dojem a zúčastnění žáci možnost práce na simulátoru velmi ocenili. Tento simulátor považuji za naprosto průlomové řešení a unikátní a přínosné vzdělávací prostřední a těšíme se na další spolupráci s kolegy z VUT Brno. Je pro nás velkou ctí, že můžeme s takto významnou vzdělávací institucí spolupracovat,“ hodnotí Petr Vojtěch, ředitel SPOŠ Dvůr Králové
Workshop odstartoval hlubší spolupráci v regionu. Jednali jsme o přímé integraci platformy BUTCA na SPOŠ a její distribuci na další střední školy v kraji. Společně se také zapojíme do mezinárodního cvičení kybernetické bezpečnosti CZECH CYBERTRON v dubnu 2025. Vzhledem k technickému zaměření SPOŠ budeme také dále informovat jejich studenty o možnostech studia na naší fakultě.
Platforma BUTCA je již úspěšně nasazena na Univerzitě obrany, Univerzitě Hradec Králové, Tampere University, SPŠE Plzeň (Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická Plzeň) a SPŠT (Střední průmyslová škola Třebíč). V letním semestru se připravuje implementace na Vítkovickou střední průmyslovou školu, SPŠ Purkyňova a EDUCAnet v Brně. Zároveň se připravují další školení pro partnery z průmyslu.
Odpovědná osoba | Ing. Zdeňka Koubová |
---|---|
Datum publikování |
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci