Zástupci VUT a onsemi jednali o spolupráci na implementaci Národní polovodičové strategie
VUT jednalo se zástupci společnosti onsemi o vzájemné spolupráci a koordinaci postupu při implementaci Národní polovodičové strategie. Společným cílem je hledat cesty, jak získávat více studentů pro studia technických a přírodovědných oborů (STEM), jak dosáhnout vyššího počtu absolventů těchto oborů pro polovodičový průmysl a jak přispět k podpoře konkurenceschopnosti české ekonomiky potřebnou vzdělaností a výzkumem.
Čipy jsou jedním ze strategických témat VUT. | Autor: Jakub Rozboud Národní polovodičová strategiese zabývározvojem polovodičového průmyslu v České republicea její nedílnou součástí je také rozvoj lidských zdrojů. Strategie zajištění kvalifikované pracovní síly je z velké části založena na studentech a absolventech vysokých škol příslušných oborů pro polovodičový průmysl. Zejména tedy v oblastech mikroelektroniky a navrhování čipů, ale i v souvisejících oborech jako fyzikální inženýrství, mikro a nanotechnologie či materiály pro výrobu čipů a polovodičových součástek.
„Absolventi těchto oborů VUT nachází široké uplatnění v polovodičovém odvětví, které je jednou ze strategických priorit rozvoje ekonomiky s přidanou hodnotou postavenou na znalostech a inovacích. Společnost onsemi je největším producentem polovodičů u nás, který v loňském roce ohlásil plán na rozšíření své výroby v případě schválení státní investiční pobídky a její úspěšné notifikace u Evropské komise. S onsemi na VUT spolupracujeme na výuce i výzkumu a váže nás již více než dvě desetiletí dlouhé strategické partnerství,“ uvedl rektor VUT Ladislav Janíček a dodal, že více než polovinu všech zaměstnanců na inženýrských pozicích ve vývoji a výrobě čipů onsemi tvoří absolventi VUT.
Společné jednání bylo zaměřeno zejména narozvoj další spolupráce a vzájemnou podporu v získávání studentů pro studium STEM oborů a pro studium v oblasti polovodičových technologií.„Dohodli jsme se na rozvoji různých forem vzájemné spolupráce, včetně spolupráce se základními a středními školami, rozvoji spolupráce ve výuce, poskytování stáží a praxe studentům příslušných oborů, spolupráci v oblasti dalšího vzdělávání i na možnostech průmyslových doktorských studií,“ sdělil Janíček.
Předmětem setkání byla ipříprava jednotlivých kroků v souvislosti s implementací Národní polovodičové strategiea diskuze o možných cestách, jak podpořit vzdělávání na vysokých školách v oborech potřebných pro národní hospodářství do roku 2030.
Zástupci VUT a onsemi jednali o spolupráci na implementaci Národní polovodičové strategie. | Autor: Martin Horváth Jednání povzbudila zpráva o tom, že Vládní výbor pro strategické investice schválil takzvanékontraktové financování studií v oblasti polovodičových technologií. Pilotní projekt, který má ověřit tuto metodu podpory státu v zajištění zvýšení počtu studentů a absolventů vysokými školami, odstartuje na dvou největších technických univerzitách, VUT v Brně a ČVUT v Praze, které již mají zavedené vzdělávací programy pro mikroelektroniku. „Kontraktové financování představuje významný mechanismus, který by měl podpořit studia vysokoškolských oborů potřebných pro ekonomiku státu. Na tomto projektu budeme jako univerzita spolupracovat s ČVUT a s podporou partnerů Českého polovodičového centra včetně společnosti onsemi,“ vysvětlil rektor.
VUT společně s ČVUT, společnostmi onsemi a Codasip, Českým národním polovodičovým klastrem a JIC inovační agenturou Jihomoravského kraje pro rozvoj podnikání uspěli v evropské soutěži v rámci Pilíře I Evropské dohody o čipech na vybudováníČeského polovodičového centrajako evropského kontaktního bodu českého polovodičového průmyslu. To bude zapojeno do evropské sítě obdobných čipových kompetenčních center v zemích Evropské unie. Vedoucím partnerem tohoto konsorcia je VUT, kde se centrum právě usazuje.
České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre) má za cíl podporovat rozvoj polovodičového průmyslu cestou zpřístupňování technologií pro navrhování čipů, zprostředkovávat přístup k pilotním linkám pro jejich výrobu, koordinovat na národní úrovni rozvoj lidských zdrojů v rámci vysokoškolského, středoškolského a dalšího odborného vzdělávání a konečně i poskytovat podporu rozvoji polovodičového podnikání a zakládání spin-off a start-up firem v dané oblasti.
„Děkuji všem kolegům, kteří se podílejí na rozvoji našeho strategického partnerství v této oblasti a těším se na další spolupráci,” uzavřel rektor VUT.