V Brně zahájilo činnost České polovodičové centrum
Česká republika podnikla strategický krok k posílení své pozice v polovodičovém sektoru. Nově vzniklé České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) propojí akademickou sféru s průmyslem, podpoří inovace a usnadní vývoj čipů pro malé a začínající podniky. Nabídne jim mentoring, finanční poradenství i přístup k pilotním linkám, a přispěje tak k rozvoji polovodičového ekosystému v ČR. Zároveň se stane součástí evropské sítě center, která mají za cíl posílit technologickou soběstačnost Evropy.
Nové České polovodičové centrum propojí akademickou sféru a průmysl. | Autor: Václav Koníček Jedná se o klíčový krok pro český i evropský polovodičový sektor.Vznik centra naplňuje cíleNárodní polovodičové strategie, která vznikla s ohledem na nutnost posílení evropské i české soběstačnosti v oblasti čipů pod vedením Ministerstva průmyslu a obchodu ve spolupráci s Úřadem vlády a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Jejím cílem je mimo jiné právě vybudování národního kompetenčního centra a zvýšení počtu odborníků, čemuž CSC výrazně napomůže.Realizace CSC je současně podporována evropskou iniciativou „Čipy pro Evropu“,která si klade za cíl posílit technologické kapacity a podporovat inovace v oblasti návrhu a výroby pokročilých čipů, apřispívá tak k dosahování cílů stanovených pro celou EU vEvropském aktu o čipech.
„Založení Českého polovodičového centra je strategickým krokem pro budoucnost naší země.Jde o klíčový projekt, díky kterému si Česká republika udrží konkurenceschopnost, ale i bezpečnost a technologickou suverenituv době, kdy o tyto hodnoty probíhá globální zápas. Česko má díky tomu všechny předpoklady, aby hrálo v tomto klíčovém odvětví evropskou ligu,“uvedlpředseda vlády Petr Fiala.
„Vznik Českého polovodičového centra je výsledkem systematického úsilí členů zakladatelského konsorcia, které trvalo více než půldruhého roku. Během této doby bylo třeba pečlivě profilovat zaměření centra do oblastí, v nichž má český polovodičový průmysl potenciál skutečně úspěšně konkurovat nejen v evropském, ale i v celosvětovém měřítku. Podařilo se soustředit, propojit a sladit zájmy všech, kdo se v ČR v polovodičovém odvětví pohybují na platformě Národního polovodičového klastru. Ať už jde o průmysl, státní správu, regiony nebo vysoké školy, které mají nelehký úkol – zajistit dostatečné personální kapacity pro český polovodičový průmysl prostřednictvím svých absolventů, na čemž VUT usilovně pracuje, například otevřením specializovaných studijních programů,” řeklLadislav Janíček, rektor Vysokého učení technické v Brně.
Sídlem Českého polovodičového centra bude VUT, pro které jsou polovodičové technologie jednou ze strategických oblastí. | Autor: Jakub Rozboud Právě VUT, pro které jsou polovodiče významnou strategickou oblastí, koordinovalo přípravu Českého polovodičového centraa zároveň bude po nějakou dobu jehosídlem. „Nesmírně si cením konstruktivní spolupráce mezi členy konsorcia, která zrod centra provázela, ale i podpory, které se záměru na vytvoření centra dostávalo z řad politických reprezentací, ale také regionů – zejména Jihomoravského kraje. Jsem velmi rád, že koncept centra, které dnes slavnostně otevíráme, není jen obyčejným kompromisem, aleskutečným odrazem odborného potenciálu a kompetencí, které v naší zemi v polovodičové oblasti máme. I proto má centrum reálnou příležitostpřispět k posílení konkurenceschopnosti české ekonomiky v tomto odvětví a podpořit i naplnění cílů nově přijaté Národní polovodičové strategie. Ta vznikala paralelně s přípravou centra za významného přispění členů jeho zakladatelského konsorcia.Přál bych si, aby se v naší zemi na cestě k ekonomice s přidanou hodnotou, postavené na znalostech a inovacích, dařilo realizovat projekty stavějící především na odbornosti a kompetencích. Stejně jako se to, věřím, podařilo v případěČeského polovodičového centra,” dodalLadislav Janíček.
České polovodičové centrum má podobu šestičlenného konsorcia, jehož součástí jsoudvě největší české technické univerzity –VUTaČVUT, společnostionsemiaCodasip,Národní polovodičový klastr(CNSC) a inovační agenturaJIC. Financování centra je pro první čtyři roky jeho činnosti zajištěno z prostředků evropské iniciativy Čipy pro Evropu a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Centrum zapojuje ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center.Podobná kompetenční centra budou vznikat ve všech členských státech EU a sehrají klíčovou roli v podpoře malých a středních podniků v oblasti polovodičových technologií. České polovodičové centrum bude aktivně spolupracovat s dalšími evropskými kompetenčními centry, což potvrzuje i Společné prohlášení o centrech kompetencí pro polovodiče, vydané aliancíSilicon Europe.
Slavnostního zahájení se zúčastnil například rektor VUT, premiér ČR, ministr školství nebo ředitel Českého polovodičového centra. | Autor: Václav KoníčekKompetenční centrum bude poskytovatkvalifikované služby dle požadavků Čipy pro Evropu v oblasti návrhu čipů, zejména pro začínající a malé firmy. Soukromým firmám poskytne mentoring, finanční poradenství, přístup k pilotním linkám a k celoevropské designové platformě. To podnikům umožní rychlejší a levnější vývoj nových produktů, usnadní testování i malosériovou výrobu. Dalším klíčovým úkolem centra jezajištění kvalifikovaných pracovníků pro polovodičový sektor. Centrum se proto zaměří na rozšíření a zkvalitnění nabídky vzdělávání v oblasti návrhu a výroby čipů, prohloubení spolupráce mezi univerzitami a soukromými společnostmi, podporu talentů a přilákání nových studentů do mikroelektroniky a příbuzných oborů. V této oblasti bude centrum úzce spolupracovat právě sVUTaČVUT, jejichž rolí je především zajišťovat vzdělávání v oblasti polovodičů a navrhování čipů za účelem zásadního posílení kapacit lidských zdrojů pro polovodičový průmysl v ČR.
Podle ředitele centra Karla Masaříka musí EU zaujmout vedoucí postavení v polovodičovém odvětví. | Autor: Jakub Rozboud Konkrétní zaměření centra vychází zexistující specializace hlavních hráčů v polovodičovém průmyslu v ČR, jeho profilace odráží především jedinečné postavení firmyonsemi,největšího výrobce polovodičů v ČR, a firmyCodasip,předního tvůrce polovodičových návrhových aplikací. „V onsemi si uvědomujeme, že prohlubování spolupráce průmyslu se školami a výzkumnými institucemi má nejen smysl, ale je v dnešním moderním světě doslova nutností. Mladým lidem je třeba ukázat, že technologie a inovace jsou motorem dalšího rozvoje Česka, a nabídnout jim kvalitní technické vzdělání, které je tou nejlepší investicí do jejich vlastní budoucnosti. S univerzitami úzce spolupracujeme už desítky let a nadále jsme připraveni maximálně podporovat jejich další rozvoj, například zapojením našich odborníků do přípravy nových studijních oborů i do samotné výuky,“ uvedlAleš Cáb, viceprezidentspolečnosti onsemi. „S rostoucí celosvětovou poptávkou po polovodičích musí Evropská unie v tomto stěžejním odvětví zaujmout vedoucí postavení, aby zajistila technologickou suverenitu, hospodářský růst a národní bezpečnost. Investicemi do výzkumu, vývoje a partnerství může Česká republika přispět ke snížení závislosti na externích dodavatelích a nastavit globální standard pro inovace. Jako přední dodavatel RISC-V (pozn. red. otevřený standard pro návrh procesorů) bude Codasip silně přispívat k úspěchu centra,“ doplnilKarel Masařík, zakladatel a ředitel pro inovace společnosti Codasip, který byl zároveň vybrán ředitelem centra.