Tisková zpráva

ANSOFT Days

datum: 13.11.2010

WWW adresa: FEKT VUT v Brně

autor: prof. Dr. Ing. Zbyňek Raida

zdroj: FEKT VUT v Brně

obsah zprávy:

ANSOFT Days


Na půdě Ústavu radioelektroniky FEKT VUT se uskutečnil 20. Října zajímavý workshop nazvaný ANSOFT Days. O tom, jak celá akce probíhala pojednává krátký rozhovor s vedoucím ústavu prof. Dr. Ing. Zbyňkem Raidou.
a) Jak probíhala celá akce?
Seminář sestával z 8 hodin přednášek a diskusí, věnovaných využití metody konečných prvků pro analýzu elektromagnetických problémů. Pozornost byla věnována zejména implementaci nejnovějších technik numerického modelování elektromagnetických struktur ve 13. verzi programu ANSOFT HFSS.
b) Jak jste spokojen s účastí?
Semináře se zúčastnilo okolo 70 posluchačů z řad studentů a učitelů VUT, kolegů z partnerských firem, výzkumných a akademických pracovníků partnerských univerzit. Odezva na seminář byla pozitivní.
c) Co bylo nosné téma setkání?
Seminář se věnoval nejnovějším trendům v oblasti analýzy elektromagnetických a multi-fyzikálních úloh pomocí metody konečných prvků. Na této metodě je založen program ANSOFT HFSS, který firma již 20 roků vyvíjí. Program ANSOFT HFSS je na ústavu radioelektroniky FEKT VUT v Brně intenzivně využíván jak ve výzkumu, tak ve výuce.
d) Co bylo největší zajímavostí setkání a proč?
V rámci semináře byly diskutovány problémy z oblastí, na něž je zaměřen aplikovaný výzkum ústavu radioelektroniky. Jedná se zejména o analýzu rozsáhlých periodických struktur, analýzu drátových antén integrovaných do skel automobilů, elektromagnetickou analýzu letounů z kompozitních materiálů, atd.
e) Budou podobná setkání probíhat i v budoucnu?
Snahou organizátorů je opakovat seminář v pravidelných cyklech. Užitečnost pravidelných setkání s tvůrci software, který univerzita používá, prokazuje dlouholeté organizování podobných setkání společně s firmou CST.
f) Kdo pořádal toto setkání?
Seminář pořádal ústav radioelektroniky FEKT VUT v Brně ve spolupráci s firmou ANSOFT Deutschland. Pořádání semináře bylo podpořeno projektem OP VK Komunikační systémy pro perspektivní kmitočtová pásma; registrační číslo CZ.1.07/2.3.00/09.0092.

zveřejněno dne: 09.02.2012