Tisková zpráva
Dostanou vědu mezi evropskou špičku
datum: 12.09.2006
WWW adresa: http://pravo.novinky.cz/
autor: Jan Trojan
zdroj: Právo - Jižní Morava
strana: 12
obsah zprávy:
Dostanou vědu mezi evropskou špičku
* Projekt CETI spojí dvě největší brněnské univerzity k získávání finančních zdrojů
Nedostatek peněz na vědu a výzkum pociťují na Vysokém učení technickém (VUT) v Brně i na ostatních univerzitách nejen v tomto městě. Ve snaze dostat se mezi evropskou špičku v oblasti základního výzkumu brněnská technika spolupracuje s Masarykovou univerzitou (MU) a s Akademií věd ČR na ambiciózním projektu Středoevropského technologického institutu známého pod anglickou zkratkou CETI - Central European Technology Institute. "Společným jmenovatelem součástí projektu je špičková technologie," řekl v pondělí novinářům rektor VUT Karel Rais. Plánované centrum excelentní vědy bude integrovat zejména oblast pokročilých materiálů a technologií (mj. keramické, polymerní a kovové materiály, nano- a mikrotechnologie v oblasti materiálů a elektroniky). Zahrne rovněž vědy o živé i neživé přírodě a biomedicínské obory. Podle vedoucího Útvaru transferu technologií na VUT Jana Vrbky se nabízí možnost navázat na tradici v Brně například po léta vyvíjeného elektronového mikroskopu či na úspěšný vývoj diagnostických přístrojů. Rektor připomíná, že podmínkou úspěšného fungování CETI musí být vytvoření týmu mladých vědců do 30 let. Zatím je kariéra vědeckého pracovníka mimo těžiště zájmu mladých, soustřeďují se na mnohem lépe placená místa manažerů a podobně.
Podle rektora je projekt CETI konkrétním projevem synergických aktivit vznikajících ze spolupráce zmíněných subjektů i dalších, konkrétně Jihomoravského kraje. Mělo by se realizovat do půl druhého až dvou roků. V současné době vzniká na zastřešení projektu společnost s ručením omezeným. Obě jmenované univerzity budou mít poloviční podíl, později se transformuje na akciovou společnost.
CETI je připravován pro Operační program Výzkum a vývoj pro inovace k financování ze strukturálních fondů Evropské unie na období let 2007 až 2013, finanční objem investiční částky se předpokládá až 15 miliard korun. "Na VUT by připadly zhruba tři miliardy, tedy 450 miliónů korun ročně. CETI nebude věda pro vědu, nýbrž se počítá s možností aplikace výsledků. Jedině tak se urychlí ekonomický rozvoj země a zvýší se hrubý domácí produkt," zdůraznil Vrbka.
Příští týden budou v Bruselu prezentovány inovační aktivity Jihomoravského kraje a také projekt CETI.
VUT dostala v loňském roce na vědu a výzkum zhruba 550 miliónů korun. Získává je prostřednictvím různých projektů v rámci Grantové agentury ČR, přes grantové projekty ministerstev a podobně, ale to zdaleka nestačí na začlenění do evropské vědeckovýzkumné špičky. Peníze z evropských zdrojů by mohly několikanásobně překročit současné možnosti.
Regionální mutace | Právo - Jižní Morava
zveřejněno dne: 09.02.2012