Všeobecné informace k odborné praxi studentů
Programy Elektrotechnika, elektronika, komunikační a řídicí technika EEKR-B a EEKR-M, programy Informační bezpečnost IBEB-T a IBEP-V
Odborná praxe studentů bakalářských i magisterských programů může být absolvována v podnicích a firmách spadajících do oblastí elektrotechnického a elektronického průmyslu, elektronických a komunikačních služeb či informačních technologiích, a to v tuzemsku i v zahraničí. Praxi si zařizuje student sám a je třeba ji konat mimo dobu pravidelné výuky (zejména v letním prázdninovém období) od začátku do konce studia. Firmy pro vykonání odborné praxe jsou voleny tak, aby činnost vykonávaná v rámci praxe odpovídala zaměření studijního oboru.
Jako praxi je možné uznat studentům bakalářského i magisterského programu i účast na studijních pobytech v rámci programů mezinárodní mobility studentů nebo na pracovních pobytech v zahraničí (Work and Travel).
Délka praxe
V bakalářských studijních programech EEKR-B a IBEP-T je zahrnuta odborná praxe studenta v celkovém rozsahu 4 týdnů. Praxi lze rozdělit na dílčí úseky, souvislá doba trvání každého úseku nesmí být kratší než 2 týdny.
V navazujících magisterských studijních programech EEKR-M a IBEP-V je zahrnuta odborná praxe studenta v rozsahu 2 týdnů. Obsahem odborné praxe je praktická činnost studenta, při které aplikuje teoretické poznatky získané během dosavadního studia. Praktická činnost může mít charakter vývojových, návrhářských nebo servisních prací.
Zápočet
Odborná praxe je započtena studentům na konci posledního ročníku bakalářského nebo magisterského studia po předložení písemného potvrzení o jejím absolvování. Pro praxi vykonanou v zahraničí použijte formulář v angličtině.
Obsah katalogu organizací a firem
Ve zveřejněném katalogu je uveden název a adresa organizace, kontakt na osobu organizace pro zprostředkování praxe, kontaktní osoba na FEKT zodpovídající za zveřejnění nabídky uvedené organizace a další podrobnosti týkající se požadavků na účastníky praxe (stupeň studia, obor, aktivní znalost jazyka, programování, apod.). Jeho obsah je průběžně aktualizován.
Protože uvedené organizace nebo firmy nemohou odbornou praxi zajistit pro neomezený počet studentů, není možné garantovat, že student u vybrané organizace bude mít praxi zajištěnu.
Smlouva o odborné praxi
V některých případech může organizace vyžadovat před zahájením praxe uzavření Smlouvy o odborné praxi, která definuje pracovně-právní vztah studenta a organizace. V takových případech bude uzavřena mezi fakultou a organizací smlouva - viz vzor "Smlouva o realizaci odborné praxe studentů FEKT VUT v Brně". Obsah smlouvy a případné nejasnosti bude student konzultovat s Mgr. Drahanskou, odpovědnou za právní agendu FEKT.
O tom, zda přísluší studentům za vykonání odborné praxe finanční odměna, rozhodne organizace.