Častokladenédotazy
-
Jaký je u vás podíl slečen mezi studenty?
Z celkového počtu studentů se podíl žen na naší fakultě pohybuje kolem 14 %.
-
Jak je to s náročností matematiky?
Matematika je zvládnutelná a obdobně náročná jako na jiných technických školách. Začíná se od limit, derivací a integrálů. Rozhodně se to dá zvládnout i bez znalostí těchto matematických dovedností, stačí se jenom snažit.
-
Je možné zapsat si v prvním semestru víc než jeden seminář?
Ano, výběr ze tří které nabízíme (matematika, elektrotechnika a fyzika). Je vhodné si zvolit ty, které vám dle vašeho mínění můžou dělat potíže.
-
Jak je to s vyhláškou 50 (Slovenský §21) o elektrotechnické kvalifikaci u studentů?
Škola neuznává osvědčení podle vyhlášky získané mimo fakultu, proto se v prvních týdnech výuky zaškolí studenti a složí test pro získání platné vyhlášky na půdě fakulty. Test je opravdu jednoduchý a studenti, kteří již splňují vyhlášku se nemusí obávat neúspěchu.
-
Lze skloubit práci a studium?
Určitě ano, většina studentů pracuje již od prvního ročníku, samozřejmě by to měla být práce, která není na úkor studia.
-
Jaké jsou možnosti volnočasových aktivit?
-
Jaké jsou možnosti ubytování?
-
Co je typickou náplní práce absolventa?
To, co ho baví. Dlouhodobě (desítky let) je na trhu nedostatek kvalitních elektroinženýrů – kdo něco umí a není líný, může si vybrat zaměstnání dle svých představ, a to i v zahraničí. Náplní může být vývoj a výroba nových elektronických zařízení (antény, RF, procesory, analog i výkonová elektronika), testování elektroniky, simulace, modelování, programování (procesory, FPGA i web) nebo třeba zjišťování zdrojů rušení, plánování a měření skutečného pokrytí signálem mobilních operátorů v terénu…
-
Je tedy i možnost se dostat na nějaké vyšší pozice ve firmách nebo je to hlavně o tom vývoji a práci v laboratoři?
Ano. Jsme v kontaktu s bývalými absolventy, kteří momentálně vedou úspěšné firmy o velikosti desítek až stovek zaměstnanců (návrh čipů, vývoj speciálních přístrojů pro biologické aplikace, vývoj a prodej rádiových spojů...).
-
Momentálně jsem v prváku na FSI, pokud bych chtěl příští rok k vám, šli by uznat předměty jako Matematika 1 nebo Fyzika 1, nebo bych je musel dělat znovu?
Je třeba posoudit obsah předmětů. Pokud se z větší části shodují, tak se předměty uznávají. U základních předmětů to bývá téměř vždy. Neuznávají se pouze předměty, které skončily "špatně", tj. stupněm E a také nelze uznat semestrální, bakalářskou nebo diplomovou práci.
-
Co vše je potřeba k úspěšnému ukončení semestru? Myslím písemky a tak.
Definováno pro každý předmět zvlášť, většinou je ale třeba získat min. 50/100 bodů z hodnocení cvičení a závěrečné zkoušky.
-
Je pro studenty, kteří přišli ze všeobecných gymnázii problém, že třeba neumí vůbec programovat?
Není, vše naučíme od začátku.
-
Jak probíhá bakalářské studium?
V prvním ročníku jsou probírány zejména povinné předměty, které jsou podobné pro celou fakultu a mají za cíl srovnat znalosti studentů z různých středních škol. Jedná se hlavně o matematiku, fyziku, základní elektrotechnické předměty a programování. V dalších ročnících se studenti více profilují volbou volitelných předmětů.
-
Je angličtina na FEKTu opravdu nutná?
Rozhodně ano. Jsme technická vysoká škola, kde celá řada studijních materiálů je v odborné angličtině a je tedy třeba textům rozumět. Navíc angličtinu využijete při zahraničních studijních pobytech a v neposlední řadě i ve firmách, kde předpokládají, že angličtinu umíte bez problémů a ideálně k ní máte ještě nějaký další jazyk.
-
Lze se přihlásit na více studijních programů najednou?
Ano jde to, ale za každou přihlášku musíte uhradit administrativní poplatek.
-
Dá se přestoupit mezi programy, když zjistím, že se mi současný program nelíbí?
Bohužel v podstatě to není možné. Je to dáno novým systémem akreditací studijních programů.
-
Získám po absolvování kurzů CISCO akademie CISCO certifikát?
Ne, po absolvování kurzů CISCO dostanete osvědčení o absolvování daného kurzu. Certifikaci získáte pouze v certifikačních centrech za úplatu.
-
Dostanou studenti k dispozici licence programů, se kterými se pracuje ve výuce?
Každý student dostane a má zdarma k dispozici kancelářskou sadu office 365, kterou si může nainstalovat až na 5 zařízení. Co se týká specializovaných programů tak se to liší, ale ve většině případů jsou licence studentům k dispozici, a nebo stačí volné licence daných programů. Více https://www.vut.cz/intra/vut-software/azure-dev-tools-for-teaching-d195330