Výzkumné týmy - oblast
Výkonová elektronika a elektroenergetika
CVVOZE PowerLab
Vedoucí: doc. Ing. Petr Toman, Ph.D.
Webové stránky skupiny: http://www.cvvoze.cz/en/cvvozepowerlab
Skupina CVVOZE PowerLab sídlí ve dvou laboratořích. První z nich je zaměřena na testování vysokými proudy a zkratové zkoušky a umožňuje generovat střídavé proudy až o velikosti 150 kA při napětí 250 V a stejnosměrné proudy až o velikosti 50 kA při napětí 1000 V. Druhou laboratoří je stíněná laboratoř vysokých napětí, kde se provádí diagnostika dielektrik a izolačních systémů elektrických zařízení pomocí vysokých napětí. Výzkumná infrastruktura pracuje v režimu "open accsess" a mohou ji využívat vědci nekomerčních institucí z celého světa (detaily na www.cvvoze.cz/en/cvvozepowerlab/open-access/).
Nejvýznamnější výstupy, kterých skupina dosáhla za poslední 4 roky:
- Smluvní výzkum v oblasti vývojových testů a zkoušek širokého spektra zařízení od spínacích přístrojů, rozváděčů, izolátorů nebo silových kabelů až transformátory a točivé stroje.
- Výzkum chování elektrického oblouku při spínacích dějích.
- Analýza rušení provázejícího spínání velkých proudů.
- Precizní diagnostika pevných i kapalných dielektrik.
- Výzkum rušení, metodiky měření a testování EMC.
- Vývoj v oblasti diagnostiky izolací silových kabelů.
Laboratoř numerického modelování a simulací (NumLab)
Vedoucí: Ing. Tomáš Kříž, Ph.D.
Zabýváme se modelováním elektromagnetických polí v nízkofrekvenční i vysokofrekvenční oblasti, řešíme teplotní úlohy včetně proudění a sdružené (elektromagnetické + teplotní) úlohy. V nízkofrekvenční oblasti se zaměřujeme na řešení úloh v kvazistacionárním nebo harmonickém ustáleném stavu (elektromagnety, aktuátory, senzory nebo upínací systémy) a také na řešení přechodných dějů v komponentech nebo zařízeních. Ve vysokofrekvenční oblasti se věnujeme návrhu planárních struktur, budících cívek využívaných ve spektroskopii nebo návrhem sedlových cívek používaných v nukleární magnetické rezonanci. U teplotních výpočtů řešíme oteplení zařízení vlivem Joulových nebo elektromagnetických ztrát a jejich chlazení, přenosem tepla z pevných struktur do kapalin nebo plynů (tepelné výměníky, ohřívače vody).
Nejvýznamnější řešené projekty:
- Zpracování analýzy a posudku EMC vícečlánkové nízkopodlažní tramvaje 35T – Chemnitz, zahájení: 26.03.2018, ukončení: 14.12.2018
- GA17-00607S, Komplexní umělé elektromagnetické struktury a nanostruktury, zahájení: 01.01.2017, ukončení: 31.12.2019
Nejvýznamnější výsledky publikační činnosti:
- ZUKAL, J.; SZABÓ, Z.; KŘÍŽ, T.; KADLEC, R.; DĚDKOVÁ, J.; FIALA, P. A Robust Generator-Harvester for Independent Sensor Systems. Applied Sciences - Basel, 2024, roč. 14, č. 3, s. 1-16. ISSN: 2076-3417.
- DREXLER, P.; NEŠPOR, D.; KADLEC, R.; KŘÍŽ, T.; NEBOJSA, A. Simulation and Characterization of Nanostructured Electromagnetic Scatterers for Information Encoding. Electronics (MDPI), 2022, roč. 11, č. 20, s. 1-12. ISSN: 2079-9292.
- HANZELKA, M.; DAN, J.; FIALA, P.; DOHNAL, P. Human Psychophysiology Is Influenced by Low-Level Magnetic Fields: Solar Activity as the Cause. Atmosphere, 2021, roč. 12, č. 12, s. 1-10. ISSN: 2073-4433.
- DREXLER, P.; FIALA, P.; KADLEC, R.; LONDÁK, P.; MÁDROVÁ, T.; KLÍMA, M.; ZUKAL, J. Numerical modeling and experimental verification of a low fluid flow inductive flowmeter. FLOW MEASUREMENT AND INSTRUMENTATION, 2021, roč. 78, č. 1, s. 1-12. ISSN: 0955-5986.
- ZUKAL, J.; FIALA, P.; SZABÓ, Z.; DĚDKOVÁ, J.; PERNICA, R. Coupled Numerical Model of Vibration-Based Harvester. Applied Sciences - Basel, 2020, roč. 10, č. 8, s. 1-25. ISSN: 2076-3417.
- SZABÓ, Z.; FIALA, P.; ZUKAL, J.; DĚDKOVÁ, J.; DOHNAL, P. Optimal Structural Design of a Magnetic Circuit for Vibration Harvesters Applicable in MEMS. Symmetry, 2020, roč. 12, č. 1, s. 1-18. ISSN: 2073-8994.
Oblast elektrických pohonů a mikroprocesorového řízení
Vedoucí: Ing. Petr Procházka, Ph.D.
Vědci z této skupiny vyvíjí a vyrábějí prototypy elektronických a elektromechanických systémů se zpětnovazební regulací toku elektrického výkonu, nebo jeho přeměnou na výkon mechanický. Typickým úkolem skupiny je například vývoj systémů elektrické trakce, nebo simulace dynamických soustav a návrh odpovídající regulace. Navržené regulační algoritmy jsou nejčastěji realizovány pomocí mikroprocesorů. Součástí zkoumání skupiny je i provozní diagnostika jednotlivých prvků soustavy. Všechny aktivity směřují ke snaze o neustálé zvyšovaní účinnosti všech použitých subsystémů.
Nejvýznamnější výstupy, kterých skupina dosáhla za poslední 4 roky:
- Elektrický letoun VUT 051 RAY.
- Elektromechanická vzpěra pro trimovací klapky proudového letounu L39.
- Dvoutunový minibagr s bateriovým pohonem.
- Vyvážecí traktorová souprava s hybridním pohonem.
- Řídicí systémy pro magnetická ložiska.
- Výzkum využitelnosti baterií a ultrakapacitorů v trolejbusech DPMB.
Oblast elektrických přístrojů a fyziky plazmatu
Vedoucí: Ing. Jiří Valenta, Ph.D.
Vědci z tohoto týmu studují chování elektrického oblouku a zjištěné poznatky uplatňují ve výzkumu u nás vyvíjených spínacích a jistících přístrojů pro oblasti nízkého a vysokého napětí. Tým má k dispozici také zkratovnu vybavenou rázovým synchronním generátorem s příslušenstvím umožňujícím simulovat podmínky panující při zkratech v rozvodných sítích. Toto zařízení je využíváno zejména pro zkoušky nových typů přístrojů vyvinutých a vyrobených ve spolupráci s průmyslovými podniky. Výsledky prováděných experimentů jsou porovnávány s teoretickými simulacemi pomocí pokročilých diagnostických systémů.
Nejvýznamnější výstupy, kterých skupina dosáhla za poslední 4 roky:
- Model provozního oteplení elektrického přístroje.
- Absorbční koeficienty plynu SF6 a jeho náhrad.
- Optimalizace parametrů přenosu záření v plazmatu.
- Systém magnetizace a demagnetizace zkratového transformátoru.
- Zařízení pro životnostní zkoušky spínacích přístrojů.
- Analýza účinků poruchového oblouku na lidský organismus při použití různých ochranných prostředků.
Oblast elektrických strojů
Vedoucí: doc. Ing. Ondřej Vítek, Ph.D.
Skupina je zaměřena na výzkum a vývoj v oblasti elektrických strojů jak se standartními, tak především s nestandartními parametry (například velmi vysoké otáčky, nebo vysoká účinnost). Optimalizace jejich magnetického obvodu je prováděna s využitím výpočtových systémů na bázi metod konečných prvků a umělé inteligence. Součástí návrhů našich strojů jsou i tepelné výpočty. Ověření vlastností strojů a celých pohonů je prováděno ve specializované laboratoři s dynamometry.
Nejvýznamnější výstupy, kterých skupina dosáhla za poslední 4 roky:
- Vysokootáčkový motor 12 kW, 45 tis. ot/min.
- Vysokootáčkový motor 120 tis. ot/min pro turbocirkulátor helia.
- Synchronní reluktanční a asistované reluktanční stroje s vysokou účinností.
- Synchronní reluktanční motor přímo spouštěný ze sítě.
- Synchronní motor s permanentními magnety přímo spouštěný ze sítě.
- Synchronní motor s permanentními magnety o výkonu 1 MW.
- Resolver – čidlo pro snímání polohy hřídele.
Oblast výkonové elektroniky
Vedoucí: doc. Ing. Pavel Vorel, Ph.D.
Skupina vyvíjí spínané zdroje a speciální měniče pro libovolné průmyslové a experimentální aplikace. Do jejího portfolia patří i výroba zdrojů o výkonu od jednotek W až po stovky kW s netradičními výstupními parametry (vysoký proud či vysoké napětí). Ani zdroje s vysokofrekvenčním a pulsním výstupem nejsou problémem. Členové týmu také navrhují a vyvíjí elektronické obvody, desky plošných spojů včetně jejich osazování a oživování, nebo se věnují výpočtům elektromagnetických obvodů tlumivek a transformátorů.
Nejvýznamnější výstupy, kterých skupina dosáhla za poslední 4 roky:
- Síťový rychlonabíječ 480 V 100 A pro elektromobil Super-El.
- Spínaný zdroj 100 kW pro napájení pracoviště pro vývoj palivových tyčí pro jaderné elektrárny.
- Vysokonapěťový generátor pro elektroporační léčbu srdečních arytmií.
- Pulzní zdroj pro elektroporační léčbu okluze jaterního stentu.
- Systém pro bezdrátový přenos výkonu 20 kW.
- Indukční ohřev součástí v metalurgii.
- Miniaturní stejnosměrný zdroj poháněný malým leteckým turbogenerátorem.
Pracovní skupina KALUP
Vedoucí: Ing. Karel Katovský, Ph.D.
Výzkumná skupina KALUP se dělí na dvě podskupiny. První se věnuje bezpečnosti současných a pokročilých jaderných zařízení (včetně hodnocení, výpočtů aktivní zóny, termo-hydraulických a termo-mechanických parametrů, parametrů paliva či chování palivových proutků v blízkosti krize varu 1. druhu), druhá podskupina je zaměřena na pokročilé jaderné reaktory 4. generace chlazené tekutými solemi, olovem či eutektickou slitinou Pb/Bi. Dále se naši vědci věnují problematice neutronového spektra, určování výtěžků jaderných reakcí, měření účinných průřezů, validace a verifikace výpočetních modelů a optimalizace systémů s urychlovačem řízeným zdrojem neutronů.
Nejvýznamnější výstupy, kterých skupina dosáhla za poslední 4 roky:
- Smluvní výzkum v oblasti analýzy hodnocení bezpečnosti dílčích komponent jaderných elektráren typu VVER (jak výpočetní, tak experimentální).
- Výzkum aktivačních detektorů pro jejich využití v systémech s vysoce energetickými neutrony (TAČR).
- Study of fast neutron induced reaction cross-sections relevant to nuclear data needs for advanced reactor design (s MSU Baroda).
- Monitoring of fast energy neutron field using threshols activation detectors and temperature monitors (s JINR Dubna).
Pracovní skupina RESLAB
Vedoucí: doc. Ing. Petr Mastný, Ph.D.
Laboratoř je zaměřena na provozní vlastnosti obnovitelných zdrojů energie, jejich efektivní a korektní systémovou integraci včetně vyhodnocení, stanovení a ověření požadovaných parametrů. Disponuje testovacím pracovištěm pro testování výkonových invertorů využívaných v hybridních energetických a fotovoltaických systémech s akumulačním systémem i bez něj a diagnostickými nástroji pro komplexní analýzu FV systémů (FV analyzátor, výkonové analyzátory, záznamník kvality elektrické energie a přechodných jevů).
Nejvýznamnější výstupy, kterých skupina dosáhla za poslední 4 roky:
- Smluvní výzkum v oblasti polyvalentních zdrojů energie – návrhy, výpočty a diagnostika (ČEZ, E.ON, Enkom, TZ pro, fgFORTE, SUNLUX, Imos development a další).
- Využití akumulace pro nabíjecí stanice elektromobilů ČEZ, a.s.
- Bezuhlíkový hybridní energetický systém s akumulací pracující jako aktivní prvek elektrizační soustavy.
- Vývoj EMS (Energy Management System), konfigurace BMS (Battery Management System) a nastavení řídících a komunikačních systémů pro invertory.
- Testování P/U a Q/U regulace FV měničů.
Skupina bezpečnosti elektrotechnických systémů
Vedoucí: doc. Ing. Petr Drexler, Ph.D.
Skupina bezpečnosti elektrotechnických systémů se zabývá výzkumem problematiky jejich diagnostiky, ochrany před havarijními stavy a také problematikou prevence úrazů a požárů způsobené elektrickým proudem. V oblasti prediktivní diagnostiky výkonových transformátorů se skupina zaměřuje na výzkum metod detekce a lokalizace částečných výbojů pomocí sledování jejich elektromagnetické emise v pásmu ultrakrátkých vln. Sem spadá návrh a konstrukce anténních snímačů impulzních signálů, speciální vysokofrekvenční elektroniky a návrh metod zpracování signálů a tvorba specializovaného software. Skupina se dále věnuje problematice bezpečnosti osob v elektrotechnice a zabývá se výukou studentů FEKT v této oblasti. Nabízí ale i školení a zkoušky z odborné způsobilosti k výkonu činností v elektrotechnice pro jednotlivce i pro firmy. V oblasti spojeného výzkumu se zabývá pokročilými metodami numerického modelování v bezpečnostních problémech pokrokových elektrických instalací.
Nejvýznamnější výstupy, kterých skupina dosáhla za poslední 4 roky:
- Instalace modernizovaného systému detekce a lokalizace částečných výbojů v blokových transformátorech v elektrárně Dukovany.
- Vývoj demonstračního panelu pro ukázku funkcí ochrany před úrazem elektrickým proudem a zařízení pro detekci oblouku (Arc Fault Detection Device - AFDD).
- Výzkum, vývoj a ověření nového typu snímače pro detekci částečných výbojů vně transformátorů.
Firemní spolupráce
Řešíte problém, s kterým si nevíte rady?
Obraťte se na naši fakultu. Pomůžeme vám!
Zjistit více o firemní spolupráci